Yaşam Ortamlarında Kullanılan Tekstil Ürünlerinin Ruhsal Davranışlarımız Üzerindeki Etkisi
Influence on conduct of our spiritual life used in textile products environment
  1. Tez No: 620596
  2. Yazar: ÜMRAN SOLCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİM ENGİN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez çalışmasında mekanın yapısının yanı sıra, mekan olgusu ve yaşamı süsleme, kolaylaştırma ve diğer insanlardan farklı görünme isteği, toplumsal yaşamda farklılıklarımızı etkileyen zihinsel ve duyumsal süreç içinde olan ruhsal davranışlarımız irdelenmeye çalışılmıştır. Yaşantımızda kullandığımız tekstil ürünlerinin dünyadaki yeri, var olmasının amacı, hedefi ve gelişim süreci, insan beklentileriyle o denli uyum içindedir ki, bu ruhu hissedip de hayret etmemek, hayranlık duymamak mümkün değildir. İnsanın eskimeyen ruhunu, yılları aşan sanatsal faaliyetlere ulaşmasını doyurucu bir his tatmin edecektir. İnsanlarımız, içinde bulundukları çağı tasarımıyla, tekniğiyle, teknolojisiyle yakalayacakları değişik tekstil ürünlerini, insanoğlunun yaratılışıyla verilen ruhsal davranışların çevrenin etkisiyle bir kalıba nesneye büründürerek kendi haz ve doyumlarının bir sonucu olduğunu anlayacaktır. Ortaya çıkan tekstil ürünü, insanda bulunan ruhsal belirtilerin olumlu ya da olumsuz davranışların somutlaşmış bir ürünüdür. Çağın yaşantısı, tekstil ürünlerinde ve sanatsal faaliyetlerde somut elementler olarak doldurulmaya çalışılacaktır. İşte bu eksik olup sonradan bir ürün olarak ortaya çıkan sanat eserleri sanatçının kendi dünyasından başka birinin dünyasına duygusal iz olarak aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, as well as venue construction, venue of the case and the life of decorations, facilitation and other people from different desire to look our spiritual behavior in mental and sensory processes that affect our differences in social life it has been studied. place in the world of textile products we use in our lives , the purpose of existence , goals and development is in harmony with that much with human expectations , feel the spirit as well be not so surprising , it is impossible to admire . The aging of the human soul, reaching in excess of the years of artistic activities will satisfy a hearty feeling. Our people , the era in which they design , technical , various textile products will catch up with the technology , clothing with a pattern object, the impact on the environment of mental behavior came with the creation of humankind will understand that as a result of their own pleasure and satisfaction . The resulting textile product is a product that embodied the positive or negative behavior of psychiatric symptoms in humans. The experience of age and artistic activities in textile products will attempt to fill in the concrete elements. This is missing in the later works of art emerged as a product of the artist's own emotional world will be transferred to someone else's track world.