Uykuda solunum bozukluğu olan hastaların P300 geç latans verilerinin değerlendirilmesi
P300 latencies in individiuals with obstructive sleep apnea
  1. Tez No: 620611
  2. Yazar: BARAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ KURTARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) hastalarının kortikal ve subkortikal bölgede nöral cevapları daha zayıf ve yetersizdir. Bu çalışmanın amacı OUAS olan ve olmayanlar arasında P300 latans ve amplitüd özelliklerini doğrulamaktı. Metod: Bu vaka control çalışmasında katılımcılar iki gruptan oluşmaktaydı. Katılımcılar, 40 kişiden oluşan OUAS hasta grubu ve 30 basit horlamalı kişiden oluşan kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Katılımcıların hepsine tam bir odyolojik değerlendirme ve işitsel uyarılmış potansiyel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Patients (individuals) with Obstructive Sleep Apnea (OSAS) have poor and inefficient neural responses in the cortical and subcortical regions. This study aimed to verify P300's latency and amplitude in Obstructive Sleep Apnea patients. Methods: This was a case-control study. Subjects were divided in two groups. Study group comprised of 40 OSAS patients and control group comprised of 30 primer snoring patients; all were assessed by audiological evaluation and auditory evoked potentials.