Camus'de felsefi bir metot olarak sanat
Art as a philosophical method in Camus
  1. Tez No: 620610
  2. Yazar: TUĞBA TÜLLEF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OGÜN ÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Felsefe tarihi, düşünce ve yaşam arasında bağ kurma denemelerinin tarihidir. Düşüncenin tarihi boyunca, filozoflar tarafından, bu çabanın beraberinde getirdiği, birçok farklı türden sorular ışığında aranan cevaplara ve bu cevaplara ulaşmada kullanılan çeşitli metotlara rastlanır. Bugün gelinen noktada ise, düşünce ve yaşam arasındaki bağı kurmanın adı olan felsefenin, yaşam ile ilişkisinin görünmez hale geldiğine ve bunun sonucunda, felsefenin, yalnızca bu bağın bir ucundaki soyut düşüncelerden ibaret görülmesine tanıklık ediyoruz. Bu ilişkinin silikleşmesinin nedenleri ise, bu bağın kurulma metodu başka bir deyişle, felsefenin metodu ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmada ise, sözü edilen ilişkinin yeniden belirginleşmesi, felsefenin öz kaynaklarına geri dönüp, kendi nesnesini gözden kaçırmaması gerektiğini duyurma çabasında olan Camus referans alınmıştır. Camus, insanın düşünce ve dış dünyayı uzlaştırma serüveninde, karşısında sessizliğe bürünen dünya ile düşüncenin kavgasının sonucunda elinde kalan tek gerçek olan aykırılığı (absürdü), felsefenin hareket noktası olarak alır. Bu çalışmada da öncelikle, absürtten çıkarılabilecek sonuçların verdiği Camus'nün felsefesinin ana çizgisi ve temel kavramlarına değinilecektir. Bu doğrultuda, Camus'nün, absürdün kişi için açtığı olanakları ya da kişi için yaşamda zorunlu olarak çizdiği resmi gösterme rolünü yüklediği, felsefi metodu olan sanat üzerinde durulacaktır. İşte, bu çalışmanın odağında da, Camus'nün nesnesinden, yani yaşamdan ve insandan, uzaklaşan felsefenin, yeniden kaynağına dönme çabası ve bu amaç doğrultusunda Camus'de felsefe ve yaşam arasında sanat yoluyla kurulan bağ üzerine bir inceleme olacaktır.
Özet (Çeviri)
The history of philosophy is the history of attempts to establish a bond between thought and life. Throughout the history of thought, in the light of varied questions accompanied by these attempts, one can come across with different answers and different methods used to discover these answers by philosophers. Today, we can see that the relationship between life and philosophy, which is the name of establishing a bond between thought and life, has become invisible. As a result, it has turned out to be seen only about abstract thought which is only one part of that bond. The reasons for this bond becoming indistinct are directly related with the method of establishing this bond, in other words with the method of philosophy. In this study, Camus, who tried to make this relation evident and mentioned the necessity of philosophy to return to its origins and not to lose sight of its object, is taken as a reference. Camus's starting point of philosophy was the contradiction which is the result of struggle between thought and the world, which retreated into silence, and which is also the only truth that human beings have left with during human's adventure of reconciling thought and external world. In this study, firstly, the main line and basic concepts of Camus's philosophy, which are derived from the results of absurd, are discussed. In this regard, Camus's philosophical method, art, to which he attributed the role of drawing the picture of opportunities that absurd creates for the individual in life, is addressed. Finally, at the center of this study, in the light of Camus's attempt to return to the origins of philosophy, which drifted away from its object, that is human and life, and to this end establishing a bond between philosophy and life through art is discussed.