Satranç oyuncularında işitsel uyarılmış p300 kortikal cevapların değerlendirilmesi
Evaluation of cortical p300 auditory evoked responses in chess players
  1. Tez No: 620612
  2. Yazar: EKREM SAİD KANKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ KURTARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Satranç oyununun bilişsel becerilerin gelişimine katkı sağladığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı satranç oyuncularında işitsel uyarilmiş p300 kortikal cevapları değerlendirerek satrancın etkilerini ortaya koymaktı. Metod:Bu vaka control çalışmasında katılımcılar iki gruptan oluşmaktaydı. 50 profesyonel satranç oyuncusundan oluşan satranç grubu ve 30 hiç satranç oynamamış sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Bulgular:Çalışma satranç grubunda kontrol grubuna göre P300 latans değerlerinin daha düşük olduğunu gösterdi. P300 amplitüd değerlerinde ise her iki grup arasında satranç grubunda yüksek olacak şekilde fark vardı. İlaveten, gürültünün etkisine bakıldığında da gruplar arasında anlamlı farklılık bulundu. Sonuç:Satranç oyununun bilişsel becerilerin gelişimine ciddi olumlu katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The chess game is known to contribute to the development of cognitive skills. This study aimed to demonstrate the effects of chess on the cortical P300 auditory evoked responses. Method:This was a case-control study. Subjects were divided in two groups: Chess group; com¬prised of 50 professional chess players, and control group; comprised of 30 healthy individuals who don't know playing chess. Results: The present study showed that the chess group had significantly lower p300 latencies than the controls.