Derim sonrası farklı paketleme ve 1-methylcyclopropene uygulamalarının muzun raf ömrü üzerine etkileri
The effects of different packaging and 1-methylcyclopropene applications on banana life
- Tez No: 620646
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma Ç.Ü.Z.F. Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Derim Sonrası Fizyoloji Laboratuvarında ve Depolarında yürütülmüştür. Yüksek lisans tez çalışmasında Dwarf Cavendish muz çeşidinin yeni bir modifiye atmosfer paketleme (MAP) sistemi olan Ripelock ve farklı 1-methylcyclopropene (1-MCP) dozları (100 ppb, 200 ppb, 800 ppb) uygulanarak depolama öncesi raf ömrü ile depolama sonrası raf ömrü performansları araştırılmıştır. Denemede uygulamaların Dwarf Cavendish muz çeşidinin depolama öncesi raf ömrü ve depolama sonrası raf ömrü süresince meyve kalite kriterleri üzerine etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Denemeye alınan meyvel uygulamalar sonrasında 2 gruba ayrılmıştır. İlk grup meyveler 20°C'de 7 gün raf koşullarında bekletilmiştir, diğer grup meyveler ise 10 gün muhafaza edilmiş ve muhafaza sonrası 10 °C'de %85-90 oransal nemde 7 gün raf ömrü koşullarında bekletilmiştir. Meyvelerde depolama önce ve depolama sonrası raf ömrü süresince ağırlık kaybı (%), çürüme, meyve renk değişimi (ho), görünüm (1-5 skala), solunum oranı (ml CO2 kg -1 h -1 L), etilen üretimi (µl/kg.sa), meyve eti sertliği (N), kabuk sertliği (N), suda çözünebilir kuru madde miktarı, titre edilebilir asit miktarı, meyve şeker içeriği (glikoz, mannoz, fruktoz) gibi fiziksel kimyasal ve biyokimyasal analizleri yapılmıştır. Çalışmada yapılan fiziksel ve kimyasal analizler sonucunda; MAP içine konulan ve farklı dozlarda 1-MCP (100 ppb, 200 ppb, 800 ppb) uygulamalarının karşılaştırılması sonucunda 1-MCP 800 ppb uygulamasının meyve kalite parametreleri üzerinde pozitif etkilileri olduğu ve hem depolama öncesi 7 gün raf ömrü koşullarında hem de 10 gün depolama sonrasında 7 gün raf ömrü koşullarında analizlenen meyvelerde çürüme kayıpları olmadığı belirlenmiştir. 1-MCP 800 ppb ve 1-MCP 200 ppb uygulamalarının diğer uygulamalara göre daha başırılı sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Ç.Ü.Z.F Post Harvest Physiology Laboratory and Warehouses of the Horticulture Department. Ripelock, a new modified atmosphere packaging (MAP) system of Cavendish banana cultivar and different doses of 1-methylcyclopropene (1-MCP) (100 ppb, 200 ppb, 800 ppb) were investigated in the master thesis. The effects of the treatments on the fruit quality criteria during the storage and shelf life periods of the Dwarf Cavendish banana cultivar were evaluated comparatively. The fruits were divided into two groups after the application. The first group of fruits were kept in shelf conditions for 7 days at 20 °C, the other group of fruits were stored for 10 days and stored at 10 °C for 7 days at 85-90% relative humidity. Weight loss (%), decay, change in fruit shell color (ho), appearance (1-5 scale), respiration rate (ml CO2 kg -1 h -1 L), ethylene production (µl / kg.sa), fruit flesh firmness (N) and peel firmness (N), soluble solid content (%), titratable acidity (%), changes of fruit sugar content (glucose, mannose, fructose), physical chemical and biochemical analyzes were investigated. As a result of comparison of 1-MCP (100ppb, 200ppb, 800ppb) treatments in different doses in MAP, 1-MCP 800 ppb treatment was affected positively to fruit quality parameters and no decay losses. It has been observed that 1-MCP 800 ppb and 1-MCP 200 ppb applications give more successful results compared to other applications.