26 numaralı Kastamonu Şer'iyye sicilinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (H.1135-1136/M.1723-1724)
Transcription and evaluation of kastamonu court record number 26 (H. 1135-1136 /M. 1723-1724)
- Tez No: 620689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KUNDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Şerʿiyye sicilleri Türk tarihi açısından zengin bilgiler içeren belgeler olup, kent tarihi araştırmalarında en önemli kaynak olarak ön plana çıkmaktadır. Şerʿiyye sicilleri, merkezden gönderilen her konuyla ilgili ferman, berat, buyuruldu ile iʿlâm ve hüccet gibi kadıların davalarda verdikleri hükümleri içermektedir. Şerʿiyye sicilleri 15-20. yüzyıllar arası Osmanlı tarihi ve kültürünün, hukuki, içtimai, iktisadi ve siyasi kaynaklarıdır. Şerʿiyye sicillerinden yararlanılmadan Osmanlı kentlerinin tarihini ve kültürünü etraflı bir şekilde ortaya koymak mümkün değildir. Bu sebeple yerel tarih araştırmalarında şerʿiyye sicilleri ana kaynak mahiyetindedir. Bu çalışmada 26 Numaralı Kastamonu Şerʿiyye Sicili esas alınmıştır. Bu çalışmanın temel amacı Kastamonu ile ilgili önemli tarihi bilgileri ortaya çıkarmak ve Kastamonu kentinin siyasi, içtimai, idari, iktisadi ve hukuki yönünü etraflı bir şekilde aydınlatmaktır. 26 Numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili H. 1135-1136/M. 1723-1724 yıllarını kapsamaktadır. Bu sicil defteri Kastamonu'ya ait diğer şerʿiyye sicilleriyle birlikte Ankara Milli Kütüphane Mikrofilm Arşivi'nde muhafaza edilmektedir. Söz konusu sicilin değerlendirmesi ile Kastamonu'daki kazaların, mahallelerin, nahiyelerin, nahiyelere bağlı köyler ve divanların isimlerine; tereke kayıtlarından evlerde kullanılan giyim ve süs eşyalarına; tarım aletlerine, silahlara vesair pek çok bilgiye ulaşılmıştır. Ayrıca Kastamonu'daki hukuki olaylar örneklerle açıklanmış; sicilde geçen cami, mescit, vakıf, han, hamam, tekke ve zaviye gibi yapılar ile Kastamonu'nun sosyo-kültürel durumu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Court records are documents containing a wealth of information in terms of Turkish history, it has come into prominence as the most important source of urban history research. Court records contains edict, charter and imperative on each topic which sent from headquarter and also the decisions like informing and judgment which given by Muslim judge. Court records are the politic, judicial, social, economic sources of the Ottomans history in 15-20th century. It is not possible to exhibit the history and culture of the Ottoman cities without referring the court records. Therefore court records are the main qualification in the local history research. In present work based on Court Record number 26. The main objective of this study to reveal the important historical information about Kastamonu and a thorough lighting of the political, social, administrative, economic and legal aspects of the city of Kastamonu. Kastamonu court records Number 26 involves 1135-1136 Hijri / 1723-1724 Gregorian covers the period. This record book is kept with other court records which belongs to Kastamonu at the National Library in Ankara Microfilm Archive. The names of the counties, districts, neighborhoods, villages and councils; inheritance records, garments and ornaments which using in home; the weapons and the agricultural instrument have been reached with the evaluation of records. Also judicial events in Kastamonu have been explained by examples; the structures which mentioned in the said records like mosque, masjid, foundation, rest house, dervish convent and hermitage place; and socio-cultural situation of Kastamonu have been detected.