26 numaralı Kütahya şer'iye sicili defterinin transkripsiyonuve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Kütahya şer'iye register (Register number: 26, Kütahya)
- Tez No: 812149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
26 numaralı Kütahya şer'iye sicili defteri, 1846 ve 1880 yılları arasındaki tarihlerde yazılmıştır. Kütahya ve Kütahya'ya bağlı olan bazı kasaba, ilçe, köy ve mahâllelere ait belgeleri içermektedir. Şer'iye sicilleri o dönemden günümüze intikal eden mahkeme kararlarının kayıtlarını bize aktarmaktadır. Şer'iye sicilleri Kütahya ve çevresi, ilçe, belde ve köylerinden bahsettiğinden buralardaki sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel yapıyı da bize aktarmaktadır. Çalışmada tezkire, buyuruldu, berât, fermân, vakfiye, mürâsele, i'lâm, mîras, tereke, resmi yazışmalar, şukka, vasî tâyini ve hüccet belgelerinin mahkeme kayıtlarının transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yer almaktadır. Defterde mahkemeye intikal eden olayların doğrultusunda bir sonuca varıldığını; ceza verildiği, sürgün edildiği, atama yapıldığı ya da mîrasın paylaştırıldığı belgeleri görmekteyiz. Belgelerin bazı sayfalarında yazılar silik çıktığı mürekkep izi olduğu için buralar (…?) iş'âreti ile gösterilmiştir. Bu şer'iye sicili defterinde çoğunlukla atama i'lâm kayıtlarına bir vakfın mutasarrıfının vefât etmesi ve yerine vekil ya da yeni mutasarrıf atanması gibi örnekleri çokça rastlayabiliriz.
Özet (Çeviri)
The Kütahya book of records numbered 26 was written between the Decembers of 1846 and 1880. It contains documents belonging to Kütahya and some towns, districts, villages and neighborhoods connected to Kütahya. The şer'iye registers transmit to us the records of court decisions that have been transferred from that period to the present day. Since the şer'iye registries mention Kütahya and its surroundings, districts, towns and villages, they also convey the social, political, economic and cultural structure in these places to us. In the work, tezkire, commanded, acquittal, edict, waqf, murase, i'lâm, inheritance, tereke, official correspondence, shukka, guardian appointment and transcription and evaluation of court records of hujjah documents. The ledger states that a conclusion has been reached in the light of the facts which have been referred to the court; we see documents in which punishment was imposed, exiled, appointment made, or inheritance apportioned. On some pages of the documents, the inscriptions are indicated by a (...?) sign as there is an mark that is faint. In this şer'iye register book, it is mostly recorded in the register of appointments that the mutasarrıf of a foundation has passed away and the appointment of a deputy or a new mutasarrıf.