Tarım ilacı giderimi
Removal of agricultural medicines
- Tez No: 620690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA JALE GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Pestisitler, her türlü zararlı böcek, haşerenin yok edilmesine yönelik kullanılan tarım ilaçlarıdır. Bununla birlikte pestisitlerin dezavantajı, hem tarımsal ürünlerin yapısında hem de topraklarda artığının kalmasıdır. Toprağın pestisitlerle kirlenmesi, kullanılan kimyasal maddeler kalıcı olduğunda önemli etkiler doğurmaktadır. Kil kirlilik gideriminde kullanılan bir maddedir. Arıtma maliyetlerini arttırmamak için düşük maliyetli adsorban kullanımı yaygındır. Kil doğal kaynaklı ve ucuz bir adsorbandır. Bu tez çalışmasında tarımda yaygın olarak kullanılan Monocrotophos'un sulu çözeltilerden giderimi çalışılmıştır. Bu amaçla toprağında bir bileşeni olan kilden faydalanılmıştır. Denemeler farklı sıcaklıklarda ve farklı konsantrasyondaki çözeltilerde kesikli olarak yapılmıştır. Deneysel verilerin uygunluğu Langmuir, Freundlich, Temkin ve Dubinin-Raduskevich modelleri üzerinde denenmiştir. Langmuir, Temkin ve Freundlich izoterm modellerine ait korelasyon katsayısı (R2) deneysel verileri yüksek oranda temsil etmektedir. Monocrotophos'un adsorpsiyonu sıcaklık 293K'den 323K'e arttığında artmaktadır ve adsorpsiyon reaksiyonu endotermik olarak ilerlemektedir. Monocrotophos'un kil ile giderim reaksiyonu Pseudo birinci mertebe ve yalancı ikinci mertebe reaksiyon kinetiklerine (özellikle 200C ve 300C) uygundur. Mekanizma çalışmaları Monocrotophos'un kil üzerindeki adsorpsiyonuna hem parçacık içi difüzyon hem de dış kütle transferi etki etmektedir. Yapılan adsopsiyon mekanizması çalışmalarında Monocrotophos'un kil üzerinde adsorpsiyonuna ait parçacık içi difüzyon grafikleri orijinden geçmemektedir. Orjinden geçmemesi, adsorpsiyon proseslerinin parçacık içi difüzyon yerine iki veya daha fazla adım ile kontrol edildiğinin göstergesidir. Bu durum adsorpsiyonun dış difüzyonla veya iç difüzyonla veya her iki difüzyonla yürütüldüğünün ifadesidir. Eğrilerin orjinden sapması adsorpsiyonun başlangıç ve son kademelerinde kütle transferindeki farklar nedeniyle de olabilir.
Özet (Çeviri)
Pecticides are agricaltural medicines used to remove all kinds of harmful agents. However the disadvantage of pecticides is the residue on the products as well as on the land. The contamination of soil with pesticide shows important effects when chemicals being is permanent. Clay can be used for removal of pollutants. Preventing to have an increase on purification cost, the use of low cost adsorbents like clay is common. The clay is a natural origin adsorbent. In the present work, the removal of Monocrotophos from aqueous solutions which is widely used in agriculture was studied. For this purpose, the clay which is a part of soil was used. All studies were applied in a different environment as under different temperatures and concentrations. Equilibrium data were fitted to Langmuir, Freundlich, Temkin and Dubinin-Raduskevich isotherms. Equilibrium data were highly fitted to Langmuir, Temkin and Freundlich isotherms considering their correlation coefficients (R2). It was found that the adsorption of Monocrotophos increases by increasing temperature from 293K to 323K and the process is endothermic in nature. The removal of Monocrotophos by clay was followed pseudo-first-order and pseudo-(fake)second-order reaction kinetics. Mechanism studies were indicated that the adsorption of Monocrotophos on the clay was mainly governed by external mass transfer transport instead of particle diffusion. In this adsorption mechanism studies, the plots of intraparticle diffusion plots that belongs to the adsorption of Monocrotophos on the clay did not pass through the origin. If the plots did not pass through the origin, suggesting that the adsorption process are controlled by two or more steps other than the intraparticle diffusion. This situation shows that the adsorption was governed by external diffusion or internal diffusion or both of them. The deviation of plots from the origin may be due to differences in mass transfer during the initial and final stages of adsorption.