Miyokard İnfarktüsü Geçiren Hastalarda Umutsuzluk, Fonksiyonel Durum ve Yaşam Kalitesinin Değerlendirilmesi
Evaluation of hopelessness, functional status and quality of life in patients with myocardial infarction
- Tez No: 620700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN DEDELİ ÇAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, miyokard infarktüsü (MI) geçiren hastalarda umutsuzluk, fonksiyonel yeterlilik ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, İzmir ilinde bir üniversite hastanesinin kardiyoloji polikliniğine başvuran 165 hasta ile yürütüldü. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından sosyodemografik bilgiler soru formu, Miyokard İnfarktüsü Boyutsal Değerlendirme Ölçeği (TR-MIDAS) ve Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, ortalama ± standart sapma (Ort±SS), yüzde dağılımları ve korelasyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 57,4±11,0 (32-87) yıl olup büyük çoğunluğu (%77,0) erkekti. Hastaların TR-MIDAS'tan aldıkları puan ortalamaları 37,4±18,7 (1,00-86,0) BUÖ'nden aldıkları puan ortalamalarının ise 7,6±4,7 (0-19) olduğu bulundu. TR-MIDAS'ın alt boyutundan almış oldukları toplam puan ortalamaları sırası ile“Fiziksel Aktivite”alt boyutundan 16,1±7,8 (0,0-36,0);“Güvensizlik”alt boyutundan 11,7±7,3 (0,0-31,0);“Bağımlılık”alt boyutundan 1,2±1,3 (0,0-4,0);“Duygusal Tepki”alt boyutundan 5,2±2,5 (0,0-12,0);“İlaç Hakkında Endişe”alt boyutundan 2,7±2,5 (0,0-8,0) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to assess the hopelessness, functional status and quality of life in patients with myocardial infarction. Materials and Methods: This descriptive and cross sectional study was conducted with 165 patients with myocardial infarction at the outpatients cardiology policlinic of university hospital. The data were collected by a demographic questionnaire, Myocardial Infarction Dimensional Assessment Scale (MIDAS), and Beck Hopelessness Scale (BHS). Mean±standard deviation, pergentage, Speraman's rho correlation were used in statistical analysis. Results: The mean age of patients were 57,4±11,0 (32-87) years, 77% were male. The mean score of MIDAS was 37,4±18,7 (1,00-86,0) and BHS was 7,6±4,7 (0-19). It was found that the means of subscale scores of MIDAS were respectively 16,1±7,8 (00,0-36,0) from“Physical activity”, 11,7±7,3 (00,0-31,0) from“Insecurity”, 1,2±1,3 (0,0-4,0) from“Dependency”, 5,2±2,5 (0,0-12,0) from“Emotional reaction”, 2,7±2,5 (0-8) form“Concerns over medication”.