Kubbealtı Akademi Mecmuası'nda edebi inceleme yazıları (1.cilt) -inceleme-tahlil-mukayese-, (2 cilt) metinler
- Tez No: 62071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1147
Özet
ÖZET“Kubbealtı Akademi Mecmuası”1972 yılında yayın hayatına başlamıştır. 1996 yılı sonu itibariyle de 100. Sayısını vermiş olan dergi, edebî inceleme yazılan ile tezimize konu olmuştur. Edebiyat, dil, tarih, sanat ve kültürümüze“akademik”bir kimlikle hizmet etmeye çalışan derginin, yüz yılımızın son çeyreğine ışık tuttuğunu söyleyebiliriz. Bizim dilimiz, bizim ifademiz, bizim bakış acuruz nasıl olmalıdır sorusuna mııhtevasındaki yazılarıyla bugün de katkıda bulunmaktadır. Çalışmamız esnasında derginin 25 yıl boyunca aralıksız devam eden bu 100 sayısında yer alan edebî inceleme yazılarını ele almış ve altı başlık altında incelemiş bulunuyoruz. Metin incelemeleri, yazarların sanat anlayışları, biyografik özellikleri, kitap incelemeleri, edebi meselelerle ilgili teori değerlendirmeleri ile dönem değerlendirmelerinden müteşekkil bu çalışmada birbirleriyle ilgili yazılar beraberce tahlile tabi tutulmuştur. 12. asır öncesine uzanan yazılı edebiyatımıza harcanan emeği; duygu ve düşünceyi metodolojik bir anlayışla destekleyen derginin bu gayretini arttırarak devama ettireceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Kubbealtı Academy Magazine”began to distribution life in 1972. The magazine which gave the 100 th number at the end of 1996, has been a subject to our thesis with its literary studies. We can say that magazine which renders service to our literary, language, histroy, art and culture with an“academical”identity, has showed the way to the latest quarter of our century even today, it has made suppliment to this question.“How must our language, expression and visual angle be?”with its inscriptions contest in it. During our study, we have taken in hand the literary study inscriptions which are in the 100 numbers of magazine that goes on 25 years unbroken, and have studied in six lines. The inscriptions which are interested in themselves, have been analyzed in this study which contents text studies, art intelligences of the writers, biographical specialities, book studies, theorical appraises which are interested in literary matters and period appraises. We are of the opinion, the magazine which supports the sensation, thought and got rid of labor for our written literary that expands before 12 centuries, will keep on this perseverance by making increase.