Suriyeli mültecilerin yaşama tutunma yolları (Nevşehir örneği)
Syrian refugee's surviving ways (Example of Nevşehir)
- Tez No: 620711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HULUSİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
2011 yılının Mart ayında, Suriye'deki iç çalkantı ve huzursuzluğun çıkmasından bu zamana, giderek fazlalaşan sayıda Suriye halkı Türkiye'ye devletlerarası himaye altında bulunmak amacıyla gelmeye devam etmektedir. Türkiye bu mültecilere geçici koruma hakkı vermektedir. Suriye'deki insan hakları işgallerinde 2012 yılı ve sonrasındaki oluşan yüksek artış, sosyal yardım ihtiyaçlarındaki artışları da birlikte getirmektedir. Suriye' de iç çalkantının başlamasından bu zamana, Suriye ile sürekli tarihi, ekonomik ve akrabalık bağları olan Türkiye Cumhuriyeti“açık kapı”siyaseti izlemeye başlamıştır. Türkiye, Suriyeli mültecilere sadece geçici koruma rejimi uygulamamakta aynı zamanda onları kaos sonrası dönem için de hazırlamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada; Nevşehir'de bulunan Suriyeli mültecilerin Nevşehir'deki yaşam standartları ve buradaki etkileri incelenmiş olup ekonomik, sosyal, toplumsal, eğitim ve sağlık açısından oluşan sorunların ve çözüm yollarının tespitine yönelik değerlendirmeler yapılmıştır. Nevşehir'de yaptığımız yüz yüze görüşmede yaş farklılıklarına, cinsiyetlerine, medeni durumlarına, çocuk sayılarına ve mesleklerine göre Suriyeli mülteciler seçilmiş olup buna göre; Nevşehir'de ikamet eden 0-20 yaş arası 2 erkek ve 2 kadın mülteci ile, 21-40 yaş arası 3 erkek ve 3 kadın mülteci ile, 41 ve üstü yaşa sahip olan 3 erkek ve 3 kadın mülteci ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Mültecilerin seçimi esnasında zorluklar yaşanmıştır çünkü yüz yüze görüşmekten çekinmektedirler. Çalışma sonucunda, Suriyeli mültecilerin büyük bir kısmının Nevşehir'de hiç yabancılık çekmediğini, burayı kendi vatanları gibi gördüklerini, buradaki Türkleri merhametli ve yardımsever olarak tanımladıklarını, sosyal bütünleşmenin her alanda gerçekleştiğini ancak çok az da olsa sosyal çatışmanın yaşanabildiğini belirledik. Geçim sıkıntısı yaşadıklarını, iş bulmakta zorlandıklarını, barınma sıkıntısı yaşadıklarını, birçoğunun aynı evde birden fazla aile ile yaşadıklarını, sağlık, eğitim, sosyal yaşam, ekonomik durum gibi konularda Türkiye Cumhuriyetinden destek aldıklarını tespit ettik. Suriye'deki savaşın bitmesini ve eve dönmeyi ümit ederken bir yandan da burayı kendi evi gibi kabullenen ve hisseden Suriyelilerin olduğunu gördük. Nevşehir'i tercih etmelerindeki etken olarak, Nevşehir'in diğer illerden daha ucuz olması, iş bulma ümidi, burada bulunan akrabaları dolayısıyla ve başka birilerinin vasıtasıyla buraya gelip yerleştiklerini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Since the Inner Confusion started in Syria in March in 2011, In day by day increasing numbers of Syrian Citizens come to Turkey in order to find international protection. Our country provides those people temporary protection. Fast increase appearing in Human Rights Infraction in 2012 and afterwards also brought along the dramatic increases in humane aid needs.From the beginning of the iner chaos, Turkish Republic which has strong historical, cultural and neighbour relations with Syria followed a Open Gate politics fort he affected Syrian Citizens. Turkey not only hosts them contemporarely but also prepares them fort he term after the crisis. In this study, the life standarts and effects of Syrian refugees here has been examined and some evaluations has been done determining their economical, social, communal and health problems. In the face-to-face interviews we had in Nevşehir, Syrian citizen were chosen according to their differences, gender, marital status, number of children and job; therefore the interviews have been done with 2 men and 2 women, between the age 0-20, 3 men and 3 women, between the age 21-40 and 3 men and 3 women over the age 41 who live in Nevşehir. As the result of the study, we found out that a great number of Syrian refugees never felt out of society, they think here as they own country, they find Turkish people merciful and helpful, the social integration came true in all areas and just a little social conflict could be experienced. It has been identified that they have some living difficulties, house finding difficulties,they live in the same house with some other Syrian families, they have some support from Turkish Republic for their problems in health, education, social life and financial status. We found out that Syrians both hope that the war ends in their country, and they also accepts here as their home. As the cause of their choice for Nevşehir, we found out that they think life is cheaper, they hope to find job,they have relatives and they have some contacts here.