Osmanlı saray yapılarındaki özgün tefrişatın tespit denemesi: Davut Paşa sarayı örneği
Determination of the original furnishing on the ottoman palace buildings: Example of Davut Pasha palace
- Tez No: 620720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİDOST ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Esenler ilçesi, Davutpaşa semtinde bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsü içerisinde yer alan Davut Paşa Sarayı, Hünkâr Kasrı (Otağ-ı Hümayun) olarak bilinen yapının iç mekanlarına ait olan tefrişatın tespiti denemesi yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde amaç, kapsam ve yöntem hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, 15. yüzyıl Osmanlı sarayları kapsamında inşa edilmiş kompleks saray yapılarına yönelik mimari bir inceleme yapılmıştır. Bu alanda üretilen ilgili çalışmaların yapılan araştırmaya katkı sağlanması hedeflenmiştir. Üçüncü bölümde Davut Paşa Sarayının tarihi süreci hakkında bilgi verilmiş ve Hünkâr Kasrı olarak bilinen yapının geçirdiği keşifler, onarımlar ve restorasyonlar incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde kasırda bulunan üç mekânın kısmi tefrişat unsurları 1704 yılına ait Arşiv Belgesinde yer alan tefrişat listesi referans alınarak tespit edilmiştir. Çalışmanın devamında ise Zemin katta yer alan Büyük Divanhane' nin iç mekân tefriş düzeninin hipotetik ve diagramatik bir deneme tespiti yapılmıştır. Son bölümde ise elde edilen sonuç ve yapılan çalışmanın tümünü kapsayan genel bir Değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the furnishing belonging to the interior of the building known as Davut Paşa Palace, Hünkâr Kasrı (Otağ-ı Hümayun) located in the Davutpaşa Campus of Yıldız Technical University in Esenler district, Davutpaşa neighborhood. In the first part of the study, information about purpose, scope and method is given. In the second part, an architectural study was conducted on the complex palace structures built in the 15th century Ottoman Palaces. It is aimed to contribute to the research of the related studies produced in this field. In the third chapter, the historical process of Davut Paşa Palace was given and the building, repairs and restorations of the structure known as the Hünkâr Pavilion were examined. In the fourth part of the study, the partial furnishing elements of the three muscles were determined by reference to the furnishing list in the Archive Document of 1704. In the afterwards of the study, a hypothetical and diagrammatic test of the interior furnishing system of the Büyük Divanhane on the ground floor was determined.