Az gören yaşlı bireylerde görsel algı, düşme davranışları ve toplumsal katılımın ı̇ncelenmesi
Investigation of visual perception, falling behaviours and community integration of elderly people with low vision
- Tez No: 620719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ATASAVUN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızın amacı az gören yaşlı bireylerde görsel algılama, düşme davranışları ve toplumsal katılımı incelemektir. Çalışmaya 65 yaş ve üzeri 53 az gören ve 53 normal görmeye sahip yaşlı birey dahil edilmiştir. Bireylerin Snellen' e göre görme keskinlikleri ve görme problemleri göz doktoru tarafından belirlenmiş, aynı gün içinde bire bir görüşme yöntemi ile değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmaya Mini Mental Durum Testi' nden 24 ve üzeri puan alan yaşlı bireyler dahil edilmiştir. Bireylerin görsel algılama fonksiyonları“Motor Yetenek Olmaksızın Görsel Algılama Testi-3”ile, düşme davranışları“Yaşlılar için Düşme Davranışları Ölçeği”ile, dengeleri“Berg Denge Ölçeği, Fonksiyonel Uzanma Testi, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi ve Süreli Kalk ve Yürü Testi”ile, toplumsal katılımları“Toplumsal Katılım Anketi-R”ile değerlendirilmiştir. Normal görmeye sahip bireylerin görsel algılama testinin“Görsel Hafıza-2”alt parametresi hariç tüm alt parametrelerinden az gören yaşlı bireylere göre daha yüksek puan aldıkları görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to investigate the visual perception, falling behaviours and community integration of elderly people with low vision. Fifty three elderly with low vision and fifty three elderly with normal vision whose ages were 65 years and up were included into the study. According to Snellen, the acuity and defect of vision of individuals has been diagnosed by the ophthalmologist and on the same day it has been evaluated through one on one interview method. Participants whose Mini Mental State Examination score was 24 and above were enrolled in the study. It was evaluated that individuals' visual perception functions with“Motor-Free Visual Perception Test-Third Edition”, falling behaviour with“Falls Behavioural Scale for Older Person”, balance with“Berg Balance Scale, Functional Reach Test, One Leg Stance Test, Timed Up and Go Test”and community integration with“Community Integration Questionnaire-Revized”. The elderly with normal vision got higher score than elderly people with low vision in all parameter in visual perception test, except“Visual Memory-2”subtest (p0,05).