Afşin-Elbistan kömür havzası çöllolar sektörü, siyah ve yeşil kil'e ait jeoteknik parametrelerin incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of geotechnical parameters of black and green clay units in the çöllolar sector of the Afşin - Elbistan coal basin
- Tez No: 620721
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kahramanmaraş Afşin–Elbistan Kömür Havzası, Çöllolar açık ocak işletmesinde 2011 yılında meydana gelen iki ayrı heyelan sonucunda can ve mal kayıpları yaşanmış, işletme sahasında madencilik faaliyetleri durdurulmuştur. Heyelanlar sonrasında yapılan incelemelerde, kömür damarı içerisindeki tabakalanmaya paralel olarak gelişen, siyah ve yeşil kil birimlerinin şev stabilitesi açısından büyük önem arz ettiği belirtilmiştir. Ayrıca, sahada yeraltı suyu varlığının tehdit oluşturmaya devam ettiğinin belirlenmesi sonucunda, sahada yeraltı suyu drenajına yönelik çalışmalar hızlandırılmıştır. Yüksek plastisiteli, çok zayıf dayanımlı siyah ve yeşil kil birimlerinin, jeoteknik özellikleri ve iki birim arasındaki ilişki bu tezin çalışma konusunu oluşturmuştur. Çalışma kapsamında İşletme sahası içerisinden karotlu sondaj yöntemiyle alınan numuneler üzerinde zemin mekaniği deneyleri yapılmış, zemin numunelerinin indeks ve mühendislik özellikleri tespit edilerek, birimlere ait kayma direnci parametreleri belirlenmiştir. Şev stabilitesi açısından büyük önem arz eden ve kontak durumda olan yeşil kil ve siyah kil arasındaki ilişki, iki ayrı birim için elde edilen veriler doğrultusunda ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
At the Çöllolar open pit area where two different landslides occurred in 2011, at the Kahramanmaras Afsin-Elbistan Coal Basin, life and property loss had been there and mining activities were stopped. In the investigations made after the landslides, it was stated that the black and green clay units that developed in parallel with the stratification within the coal vein were of great importance in terms of slope stability. In addition, as a result of the determination that the presence of groundwater in the site continues to pose a threat, studies on groundwater drainage in the site have been accelerated. The subject of this thesis is the geotechnical properties of very high plasticity, very weak strength black and green clay units and the relationship between the two units. In this study, soil mechanics tests were performed on samples taken by dirilling method in the operation area, index and engineering properties of soil samples and slope stability parameters of the units were determined. The relationship between green clay and black clay, which are in contact and of great importance in terms of slope stability, has been revealed in accordance with the data obtained for the two units.