Babası cezaevinde olan ergenlerin temel psikolojik ihtiyaçlarına ebeveynlerinden aldığı destek ile uyum düzeyleri arasındaki ilişkide biriciklik algısının aracılık etkisi
The mediating role of sense of uniqueness between basic psychological needs and parental support, adaptation level for adolescents whose fathers are imprisoned
  1. Tez No: 620727
  2. Yazar: BURCU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapılan bu araştırmada babası cezaevinde olan ergenlerin temel psikolojik ihtiyaçlarına ebeveynlerinden aldığı destek ile uyum düzeyleri arasındaki ilişkide biriciklik algısının aracılık etkisi incelenmiştir. Bu araştırma, İstanbul ilinde yaşayan 14- 18 yaş arası babası cezaevinde olan 100 ergenden oluşmaktadır.Bu çalışmada ergenlere, demografik soru formu , Reynolds Ergenler İçin Uyum Tarama Envanteri (REUTE), temel psikolojik ihtiyaçlar ölçeği , kişisel biriciklik algısı(SOU) ölçeği uygulanmıştır.Toplanan veriler lisrel 8.51 programı ve Spss 22.0 programından yararlanılarak analizler yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucuna göre babası cezaevinde olan ergenlerin temel psikolojik ihtiyaçlarına anne babalarından aldığı destek ile uyum düzeyleri arasındaki ilişkide biriciklik algısının aracılık etkisi olduğu görülmüştür.Yapısal eşitlik modeline göre analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
In This research,the effect was investigated the mediating role of sense of uniqueness between basic psychological needs and parental support, adaptation level for adolescents whose fathers are imprisoned. This research consist by 100 adolescent children of father in prison ages between 14-18 years old from Istanbul. In this research demographic question form, Reynolds adaptive Survey Scale for Adolescents, basic psychological needs scale, personel sense of uniqueness scale were Applied. The obtained results were analyzed on“lisrel 8.51 pragram”and“spss 22.0”The result of this research,they have been shown to have effect the mediating role of sense of uniqueness between basic psychological needs and parental support, adaptation level for adolescents whose fathers are imprisoned.Analyzed has been based“ Structural Equation Model ”