Suça sürüklenmiş çocuklarda annenin ontolojik iyi-oluşu ile çocuğun öz-kontrol düzeyi arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçlar ve biriciklik algısının aracılık etkilerinin belirlemesi
Determining the effects of juvenile pushed to crime ontological well – being of the mother through the basic psychological needs and uniqueness of percepti̇on between the chid's level of self control
- Tez No: 620728
- Danışmanlar: DOÇ. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan bu araştırmada Suça sürüklenen çocukların suç işleme nedenleri psikolojik olarak çeşitlik alanlarına bakılmış olup annelerinin çocuklar üzerinde suç işlemelerine etkisi incelenmiştir. Suç işleyen çocukların örneklemini İstanbul ilinde bulunan mahkeme kararı ile danışmanlık tedbiri alan suça sürüklenmiş 100 çocuk ile bu çocukların annelerinin katılımı sağlanmıştır. Veri toplama araçları olarak çocuklara demografik soru formu, Öz-Kontrol Ölçeği, Biricilik Ölçeği, Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği; annelerine ise Ontolojik iyi oluş ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programından ve Lisrel 8.51 paket programından yararlanılarak analizler yapılmış ve sonuçlar elde edilmiştir. Edinilen bulgularla hipotez doğrulanmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, suça sürüklenen çocukların annelerinin ontolojik iyi oluş' u çocuğun öz kontrol düzeyi arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların ve biriciklik algısının aracılık etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was investigated the effects of deliquent the effect of something on mothers about the juvenile pushed to crime psychologically groomed at the various areas.In this research giving counseling measures who 100 juvenile pushed to crime and its involvement of its mother was provided.Demogrophic questionnaire, self-control scale, uniqueness scale, basic psychological needs scale, the weller being of its mother ontological scale was administered to children as data collection tools.SPSS 22.0 software packet and LISREL 8.51 software package made analysis ane the results were obtained.Hypothesis with the verities has been tred tp be confinmed.Accordig to veritie made as a reesult of research, it was seen that there were mediating effect of basic psychological needs and un,queness of perception on ontologically weller being of mothers of childeren juvenile pushed to crimein the relat,onship between the child's level of self-control.