Cezaevindeki mahkum annelerin olumsuz ebeveynlik tutumları ve kişilik özellikleri ile çocuklarının sosyal yetkinliklerine dair algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between incarcerated mothers' negative parenting attitudes, personality traits, and their perceptions of their children's social competence
  1. Tez No: 949279
  2. Yazar: BERRE KÜÇÜKMEHMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA BAYSAN ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma, cezaevindeki mahkum annelerin erken dönem uyumsuz şemalarından kaynaklanan olumsuz ebeveynlik tutumları ile kişilik özelliklerinin, çocuklarının sosyal yetkinlik düzeylerine dair algıları üzerindeki etkilerini belirlemeyi ve bu üç değişken arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı türdeki araştırmanın verileri, etik kurul onayı ve kurum izni sonrası İzmir iline bağlı Aliağa 3 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda çocuklarıyla birlikte kalan (N=60) ve araştırmanın dahil olma kriterlerine uyan 15 mahkum anne ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Young Ebeveynlik Ölçeği (YEBÖ), Beş Faktör Kişilik Ölçeği (BFKÖ) ve Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme Ölçeği (SYDD-30) kullanılarak toplanmıştır. SPSS 25.0 programında sayı yüzde dağılımları ve korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effects of negative parenting attitudes resulting from Early maladaptive schemas of incarcerated mothers and their personality traits on their perceptions of their children's social Competence levels, as well as to examine the relationships among these three variables. Methods: The data for this descriptive, cross-sectional, and relational study were collected through face-to-face interviews with 15 incarcerated mothers who met the inclusion criteria of the study and were living with their children (N=60) at the Aliağa Type F Closed Penal Institution in İzmir province, after obtaining ethical committee approval and institutional permission. The data were collected using the Descriptive Information Form, Young Parenting Scale (YPS), Five-Factor Personality Inventory (FFPI), and Social Competence and Behavior Assessment Scale (SCBAS-30). The data were analyzed using SPSS 25.0 software, including frequency distribution and correlation analysis.