Türkiye'de özel sektörde çalışan beyaz yakalı profesyonellerin, psikolojik ihtiyaçlarının ve yaşam doyumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
A research in turkey, about private sector white collar professionals' psychological needs and life satisfaction in terms of various changeables
  1. Tez No: 620744
  2. Yazar: HANDAN GÜLTEKİN AKTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, beyaz yakalı çalışanların iş yeri koşullarında psikolojik ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığı ve bu değişkene bağlı olarak yaşam doyumlarının etkilenip etkilenmediğini, eğer etkileniyorsa; bunun kişinin işi ve iş ilişkilerine dair algısı ve benzeri değişkenler ile olan ilişkisinin ne olduğunu ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubunu; Denizli, İzmir, Aydın, Muğla, Elazığ, İstanbul ve Ankara illerinde ikamet eden, kurumsal şirketlerde çalışan; 68'i kadın, 83'ü erkek 151 beyaz yakalı çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada çalışanların psikolojik ihtiyaçlarının karşılanma düzeyi, Heckert ve arkadaşları (1999) tarafından geliştirilen yeni psikolojik ihtiyaçları karşılama ölçeği ile ölçülmüştür. Ölçeğin Türkçe'ye uyarlanması Kesici (2008:494-495) tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışanların yaşam doyumu ise; Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985:71-75) tarafından geliştirililen yaşam doyum ölçeği ile ölçülmüştür. Ölçek, yedi dereceli Likert tarzı bir ölçektir. Türkçe'ye Köker (1991) tarafından uyarlanmıştır. Çalışma grubunun iş yeri, işleri ve iş ilişkilerine dair algıları ve demografik bilgilerini elde etmek için, araştırmacı tarafından hazırlanan kişi tanıma formu kullanılmıştır. Bu araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeline uygun olarak desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemi tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmanın başlangıcında kişinin yaşam doyumuna etki edeceği öngörülen ve kişi tanıma formunda denetlenen, demografik bilgiler ve kişinin işi ve iş yerine dair algısının ölçüldüğü değişkenlerden; çalışanın çalışma yılı, mesleki ilerleme inancı, yöneticisinin iyi bir yöneteci olup olmadığına dair inancı, yöneticisinin adil bir yönetici olup olmadığına dair inancı, kurumda kendisini güvende hissedip hissetmediği değişkenlerine göre yaşam doyumunun istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Araştırmada kullanılan yeni psikolojik ihtiyaçlar ölçeğindeki alt boyutlardan ise başarı ihtiyacının, kişinin yaşam doyumu ile anlamlı ve pozitif yönde bir ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is conducted in order to understand whether the working conditions of white collar professionals are meeting their psychological needs, and also, attached to this factor, to see if their life satisfaction is affected; and if so, to understand the relationship between this situation and the perception of the employees about their jobs and relationships in the workplace. The research group are professionals who reside and are working in the cities of Denizli, İzmir, Aydın, Muğla, Elazığ, İstanbul and Ankara. The group consists of 68 women and 83 men, 151 professionals in total, who are working for big corporations. In this research, the psychological needs of these professionals are measured by The New Psychological Needs Scale, developed by Heckert et al (1999). Adaption of this scale to Turkish is made by Kesici (2008:494-495). Life Satisfaction of these employees is measured by Life Satisfaction Scale, developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985:74-75). This scale is adapted to Turkish by Köker (1991). To derive the information about the research group's perception about their job, work place, relationships in the work place and demographic information, Personal Information Form is used, which was prepared by the researcher. This research is conducted by a relational scanning model which is a general scanning model. The sample group is chosen with a convenient sampling model which is a non-random sample model. Looking at the findings of this research, it has been found that, from the variables which were predicted to have an impact/influence on the life satisfaction of the person, these measure the perception of the participant about his/her job and working place and the demographic information questioned in the Personal Information Form; total years the employee has been working, faith in promotion, perception about the manager's managerial skills and fairness, perception about the reliability of the corporation have statistically meaningful impact/influence on the life satisfaction of the person. In the research, it has also been found that from the sub dimensions of The New Psychological Needs Scale used in this research, Success has a meaningful positive correlation with the life satisfaction level of the person.