Menon'un gördüğü: Sanatta teorinin yeni rolü üzerine
Meno's vision: On the new role of theory in art
- Tez No: 620743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Philosophy, Art History, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
1960'larda ilk olarak Arthur Danto tarafından kavramsallaştırılan 'sanat dünyası' konsepti, daha sonra George Dickie tarafından bir kurum olarak tanımlanmıştır. Bu bağlamda kurumsal sanat kuramına göre, bir nesne ancak 'sanat dünyası' gibi bir kurum bağlamında bir sanat yapıtı olarak belirlenebilir. Bir taraftan eleştirilen diğer taraftan destek gören bu iki teori de bugüne özgü pratikler açısından kurumsal sanatın empirik bir geçerliliğinin var olması ve bu durumun yarattığı sorunlar bağlamında önem taşımaktadır. Sanatta çoğulculuğu deneyimlediğimiz bu zamanlarda sanatın ne olup ne olmadığını açıklamaya çalışırken, özünü Collingwood ve Tolstoy'un işaret ettikleri gibi spesifik bir yaratıcı aktiviteye bağlamak pek de akla yatkın olmayacaktır. Bu bağlamda Dickie'nin teorisinin önemli bir noktası da, sanat felsefecilerinin yıllardır çözmeye çalıştıkları bu 'sanatın tanımı' sorunsalını cevaplama girişimidir. Dolayısıyla Dickie'nin teorisi Tolstoy ya da R. G. Collingwood gibi düşünürlerin bu tanımını reddeder. Dickie'nin ısrarla altını çizdiği gibi, sanatın kabul edilebilir bir tanımı ancak ve ancak sanat olarak nitelendirdiğimiz tüm farklı pratiklerin hesaba katılmasıyla yapılabilir. 1956'da Morris Weitz, estetik teorisinin ana rolünü tartışırken, sanat tek bir özden oluşmadığından, bize bir sanat tanımı vermemektedir. Weitz'in teorisi, önceki teorilerin gözden kaçırmış olabileceği ilgiyi hakkıyla vermeyi amaçlar. Sanat eseri olarak düşünülmüş nesnelerin aslında çok çeşitli ve uzlaştırılamaz aktivitelerden oluştuğunu ve bu bağlamda felsefecilerin tek bir sanat felsefesi yerine sanat felsefeleri geliştirmesi gerektiğini savunmaktayım.Bu temelde felsefecilerin hala sanatın öz tanımının peşinde olması, kabul etmek gerekir ki, modern zamanlarda artık geçerliliği olan bir seçenek değildir. Benim de bu tezle amaçladığım, sanat felsefesi yapmanın alternatif bir metodunu oluşturabilmektir. Collingwood'un, Tolstoy'un ve Danto'nun teorilerini farklı bir gözle yorumlamaya çalışmak ve bu yeni yorumun temelinde sanat felsefecilerine yeni roller belirlemek amacındayım. Bu bağlamda 'sanat dünyasının' kurumsal yapısının önemi ve bu oluşumun normatif olarak nasıl yapılandırılabileceği çalışmanın ana sorunsalını oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The notion of the 'art world', which was conceptualized first by Arthur Danto in the 1960s, was later identified as an institution by George Dickie. In this regard, according to the institutional theory of art, an object can be classified as an 'art work' only in its relation to an institution of art, like 'art world'.Both criticized and lauded, these two theories are important in the context of institutional art holding an empirical validity with respect to today's practices and the problems arising from this situation. In our times where we experience pluralism in art, while trying to define what art is and is not, it would not make sense to tie its essence to a specific creative activity, as was pointed out by Collingwood and Tolstoy. In this respect, an important aspect of Dickie's theory is the attempt to tackle the question of 'the definition of art' that has been boggling the minds of philosophers of art for years. Therefore, Dickie's theory refutes the definition of such thinkers as Tolstoy or R. G. Collingwood. As emphasized insistently by Dickie, an acceptable definition of art can only be established by covering all the different practices labeled as art. In 1956, while discussing the main role of aesthetic theory, Morris Weitz did not give us a definition of art on the basis of the claim that art is not composed of a single essence. Weitz' theory aims to bestow upon the definition of art the attention that had been neglected by past theories. Accordingly, my argument is that objects contemplated as art works consist of diverse and irreconcilable activities and, thus, philosophers are required to compose not a single philosophy, but philosophies of art. On this basis, it has to be acknowledged that it is not a viable option for philosophers to be after an essential definition of art. With this thesis, I intend to propose an alternative method to practice the philosophy of art, bring a different perspective to Collingwood's, Tolstoy's and Danto's theories and propose new roles to art philosophers on this ground. In this regard, the importance of the institutional structure of 'art world' and the way this formation can be normatively built will be the main questions of the study.