Hükümlü tutuklulardaki erken dönem uyumsuz şemalar ile ontolojik iyi oluş ve öfke ilişkisi: Özşefkat ve mutlak gerçeklik ihtiyacının aracı rolü
The mediator roles of self-compassion and need for absolute truth on the interplay between early maladaptive schemas, ontological well-being and anger
  1. Tez No: 620745
  2. Yazar: SEDA ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU YAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ölçeklerden elde edilen veriler, özşefkat ve mutlak gerçek ihtiyacının olası aracı rolü Hayes‟in paralel çoklu aracılık yöntemiyle incelenmiştir. Buna göre, zedelenmiş sınırlar/yüksek standartlar boyutu ve sürekli öfke arasındaki dolaylı bütünsel etki dışında diğer aracılık ilişkilerinde dolaylı bütünsel etkinin anlamlı olduğu gözlenmiştir. Özduyarlılık ve bilinçli farkındalık boyutları, kopukluk/reddedilme, zedelenmiş sınırlar/yüksek standartlar ve zedelenmiş otonomi/diğeri yönelimlilik şema boyutlarıyla sürekli öfke arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlenmiştir. Bu durumun yanı sıra mutlak gerçek ihtiyacının ise ontolojik iyi oluş açısından daha önemli bir rol üstlendiği görülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effect of early maladaptive schemas on ontological well-being and anger was examined via multiple mediation effect of need for absolute truth and self-compassion. In the present study, sociodemographic questions, Young Schema Inventory (YSQ), Self-Compassion Inventory, Need for Absolute Truth Inventory, State Trait Anger Inventory and Ontological Well Being Inventory were employed. The sample included 291 male prisoners, whose ages are ranging between 18 to 75. The possible mediation roles of self-compassion and need for absolute truth were examined via multiple mediation analysis as the procedure descried by Hayes. Accordingly, self-compassion and need for absolute truth altogether mediated the relationship between all of the sub-dimensions of early maladaptive schemas except the relationship between impaired limits/exaggerated standards domain and anger. Besides, self-compassion is identified as a more important meditor in terms of anger, whereas need for absolute truth is identified as a more critical mediator for ontological well-being. The implications of the study were discussed within the current literature.