89Zr'un proton hızlandırıcıda üretim koşullarının incelenmesi
Analyzing of production conditions of 89Zr in proton accelerator
  1. Tez No: 620761
  2. Yazar: BUĞRA GÖKHUN BULDUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nuclear Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son zamanlarda 89Zr fiziksel yarı ömrü (t1/2 ~ 78 saat), uygun bozunum özellikleri ve immuno-PET uygulamalarında kullanışlı oluşu sebebiyle adını sıkça duyurmaya başlamıştır. Pozitronlarının düşük bozunum enerjilerinde bile yüksek çözünürlük vermesi başlıca özelliklerinden biridir. 89Zr üretimi için kullanılan reaksiyonlar 89Y(p,n)89Zr ve 89Y(d,2n)89Zr olmakla beraber en sık kullanılan reaksiyon 89Y(p,n)89Zr reaksiyonudur. Bu tarz radyofarmasötikler için kullanılan siklotronlar ise reaksiyonun enerjisine göre farklılıklar gösterebilir. Çok yüksek enerjilerde ise nükleer araştırma reaktörleri bu iş için kullanılabilmektedir. Son yıllarda nükleer tıpta kullanılan radyoizotoplar değişiklikler göstermekte olup bu tarz metalik radyonüklidler için optimum koşulların araştırılması sıkça yapılan çalışmalar arasındadır. Diğer metalik radyoizotoplar gibi 89Zr işaretli radyofarmasötikler de, özellikle 89Zr işaretli antikor uygulamaları ve kullanımı günden güne artmaya devam etmektedir. Bu çalışmada 89Zr'un üretim öncesi için gerekli hesaplar yapılmış ve üretim sonrası için deney çalışmaları yürütülmüştür. Öncelikle 89Y hedefinin yerleştirileceği Cyclone-30 siklotronunda kullanılan hedef sisteminin optimizasyonu belirlenmiş ve hesaplamalar buna göre yapılmıştır. Empire3.2/MALTA kodu kullanılarak 89Y(p,n)89Zr reaksiyonun tesir kesitleri bulunduktan sonra ışınlama sonucu oluşacak aktivitenin hesabı yapılmıştır. Siklotronda bu reaksiyonun yanı sıra oluşabilecek diğer reaksiyonlar ise Bozunma Enerjisi ve Eşik Enerji hesaplarıyla belirlenmiş ve en uygun koşullar buna göre oluşturulmuştur. Ayrıca hedef sistemini oluşturabilmek için bakır plakaların 89Y ile kaplama çalışmalar yapılmıştır. Üretim sonrası için ise oluşabilecek maksimum aktiviteye göre 89Zr'un taşınmasında kullanılabilecek kurşun kalınlığı hesaplanmıştır. Son olarak da 89Zr'u bakır plakadan ve kalan 89Y'dan ayırabilmek için bir reçine sentezi yapılmış ve bu sentez HPLC cihazı kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays 89Zr is famous with its physical half-life (t1/2 ~ 78 hours), useful decay specifications and so that it is suitable for antibody-based immuno-PET. Relatively oscillated positrons' low decay energies supply to take high-resolution. For the production of 89Zr, while the main reactions are 89Y(p,n)89Zr and 89Y(d,2n)89Zr, the most used reaction is 89Y(p,n)89Zr reaction. Cyclotrons can be different type depend on the reaction energy for the use of these kinds of radiopharmaceuticals. At very high energies, nuclear research reactors can be also used for this work. When radioisotopes show up changes in nuclear medicine, research for the optimum conditions for these types of metallic radionuclides are very common in these days. Like other metallic radioisotopes, 89Zr-signed radiopharmaceuticals, especially as 89Zr-signed antibodies applications are getting increase day by day. In this study, some calculations and experiments were done for the pre-production andafter production of 89Zr. First optimizations of the target system of Cyclone-30 cyclotron where 89Y target was settled on were determined and the calculations were done according to these situations. Then the cross-sections of the 89Y(p,n)89Zr reaction were found using Empire3.2/MALTA code, the activity after irradiation was calculated. The probable reactions were estimated in cyclotron thanks to Q-values and Threshold Energies and the most suitable conditions were specified. Experiments of 89Y coating were also done to form the target system. Following the production, the lead thickness was calculated to transport the 89Zr for the maksimum activity. Last, resine synthesis was accomplished to separate 89Zr from the copper plate and the rest of 89Y on the copper.