Kriter dayanaklı testler için madde seçiminde iki farklı yöntem olarak Rash modeli ve Yargıcı kararları yaklaşımının karşılaştırılması
- Tez No: 12521
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR BAYKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı, kriter dayanaklı test lerin geliştirilmesinde. Rash Modeli ve Yargıcı Karar ları yaklaşımlarıyla seçilen maddelerin farklılık gös terip göstermediği ve bu iki yöntemle geliştirilen testlerin geçerlik ve güvenirliklerinin karşılaştırıl- maşıdır. Çalışmada, madde seçme yöntemleri olarak, Van der Linden tarafından Rash Modeline dayalı olarak ge liştirilen madde bilgi istatistiği, I(0C), ve Hambleton ve Rovinelli tarafından önerilen madde-hedef uyum in deksi,Iik, istatistiği kullanılmıştır. Araştırma 1988 - 89 öğretim yılı, ikinci dö neminde Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, Lise I. sınıfla rına kayıtlı 400 öğrenci ve bu sınıflarda eğitim hiz meti veren 9 kimya öğretmeni üzerinde yürütülmüştür. Kimya dersi içinde yer alan“Atomun Yapısı ve Periodik Tablo”konusu ile ilgili.30 çoktan seçmeli test maddesi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Yargıcılar olarak görüşleri alınan öğretmenler her bir test maddesinin belirledikleri hedefler doğrultusunda yürüttükleri etkileşim sürecini esas alarak, maddelerin hedeflere uygunluğunu -1, 0 veya +1 puanları ile bildirmişlerdir. Bu görüşlere dayanarak hesaplanan Iik istatistiği ile I(ÖC) indeksleri araştırmada belirlenen alt problemlere cevap aramak amacıyla kullanılanIll istatistiksel tekniklerle karsı laştırılmıstır. Sperman sıra farkları korelasyonu, Fisher zr dönüşümü tekniği, yüzdeler arası farkın testi ve güvenirlik ölçüsü olarak ortak karar katsayısı araştırmada kullanılan istatis tiksel teknikler olmuştur. Çalışmanın sonuçları aşağıdaki gibi özetlene bilir: - Rash modeli ve Yargıcı kararları Yaklaşımı ara sında kriter dayanaklı test maddesi seçiminde manidar bir fark gözlenmemiştir. - Kriter dayanaklı test maddesi için seçilen kesme noktası değiştikçe Rash Modeline uyum gösteren maddeler birbirinden istatistiksel olarak farklı değildir. - Rash Modeli ve Yargıcı Kararları Yaklaşımı ile oluşturulan kriter dayanaklı testlerin kapsam geçerliği birbirinden istatistiksel olarak farklıdır. - Rash Modeli ve Yargıcı Kararları Yaklaşımı ile oluşturulan kriter dayanaklı testlerin güvenirlikleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Raporda bulgulara dayalı bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study was to compare Rash Model and Judgemental Approach as two different item selection method for criterion referenced testing. Two different types of item selection model for criterion referenced testing. were compared. To make this comparison two different types of item selection method, one included into Latent Trait Theory and called as Rash Model, I (©c) statistic and the other proposed by Hambleton and Rovinelli and called as item-objective congruence index 1^. The study carried on 400 students registered at Ankara Atatürk Anadolu Lycee. Grade 9, in the second semester of 1988-89 academic year and their 9 chemistry teachers whose were responsible from teaching service on these classes. A test that consisted of 30 multiple choice items which are related with“Atomic Structure and Chemical Peridodicity”and its objectives were used to collect data. Teacher's opinions to judge the congruence between items and objectives. Each of the test item was assigned as -1, 0, +1 according to the relevance of the item and objective testted with item. 1^ index and K&c) index based on these assumptions where compared with statistical techiniguesin order to find out answers for the sub-problems o c cured in this research. Sperman rank order correlation. Fisher s zr transformation and test of significance of the dif fence between two rations and aggrearaent coefficient as a measure of reliabilitiy were the statistical technigues used in this research. Findings of the. study. caa be summarized as follows: - No - significant difference was observed between Rash Model and Judgemental Approach for criterion referenced test item selection. - No significant difference was observed between the items that fit Rash Model statistically when the cut-off scores were changed. A significant difference was observed between two criterion referenced tests which were costruct by using Rash Model and Judgemental Approach in favor of Rash Model in terms of their content validity. - No significant difference was observed between two criterion referenced tests which were constructed by using Rash Model and Judgemental Model Approach in terms of their reliability.VI The results of the present study was suggested some implications for further studies.