Reorganization of object relations in psychotherapy: The function of relational play matrix between the patient and the therapist
Psikoterapide nesne ilişkilerinin düzenlenmesi: Danışan ve terapist arasındaki ilişkisel oyun alanının işlevi
  1. Tez No: 620784
  2. Yazar: PELİN ELİTOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Oyun aktivitesi, çocuğun nesnelerle olan ilişkilerinin kendi öznel deneyimleri üzerinden terapistle kurduğu ilişkiye aktardığı ve bu ilişkilerin terapist ile danışan arasındaki oyun matrisinde yeniden düzenlendiği bir alandır (Winnicott, 1971; Baranger & Baranger, 2008). Bu çalışmanın amacı, oyun içerisindeki zengin sosyal temsil kullanımı ile yeni nesne ilişkilerinin oluşumu arasındaki ilişkiyi benzer demografik özelliklere ve semptomlara sahip iki vaka üzerinden, niceliksel metodoloji ve klinik analizler kullanılarak araştırmaktır. Psikoterapi sürecindeki oyun yapılarını ve temsil seviyesini değerlendirmek için Children Play Therapy Instrument (CPTI; Kernberg, Chazan, & Normandin, 1998), ve oyun içerisindeki temel kişilerarası ilişki temalarını belirlemek için Core Conflictual Relationship Theme Method (CCRT; Luborksy, 1998) kullanıldı. Yapılan regresyon analizleri sonucunda semptomlarında klinik olarak ilerleme görülen vakanın terapi süresince kompleks ilişkisellik kapasitende anlamlı bir artış görülmüştür. Bunun yanında, yapılan korelasyon analizlerine göre klinik olarak ilerleme gösteren vakada kompleks ilişkisellik ve temel çatışmalı ilişki temasının devamlılığı arasında negatif korelasyon görülürken, klinik olarak ilerleme göstermeyen vakada aynı değişkenler arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The play activity of the child is a communication to the therapist of his subjective self-experience in relation to others which gets reorganized within the relational play matrix between the therapist and the patient (Winnicott, 1971; Baranger & Baranger, 2008). The aim of this study is to investigate the association between the level of social representations enacted in play and the development of new object relations in time through an empirical investigation of two single cases with similar demographics and presenting problems with quantitative methodology and clinical analysis. For assessing the level of representation and play structures of in psychotherapy Children's Play Therapy Instrument (CPTI; Kernberg, Chazan, & Normandin, 1998), and for identifying the pervasiveness of main interpersonal relationship themes in play Core Conflictual Relationship Theme Method (CCRT; Luborksy, 1998) were used. Results indicated that significant linear increase in trend analyses on complex relational capacity for the case who showed significant clinical improvement in symptoms. Also, according to partial correlation analysis, for the case who showed significant clinical improvement, negative correlation was found between complex relations and the pervasiveness of core conflictual relationship patterns; whereas for the case who did not showed clinical improvement, positive correlation was found between the same variables. Implications are discussed.