Psikolojik destek alan ve psikolojik destek almayan zihinsel engelli çocuğa sahip olan ailelerin depresyon ve tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the levels of depression and burnout i̇n families with mentally disabled children, that receive psychological support and families that do not receive psychological support
  1. Tez No: 620792
  2. Yazar: FİLİZ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada zihinsel engelli çocuğa sahip olan, psikolojik destek alan ve psikolojik destek almayan ailelerin, tükenmişlik ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmaya 255 ebeveyn katılmıştır. Bu çalışmanın katılımcılarını İstanbul ilinde yaşayanlar oluşturmaktadır. Önce ebeveynlere Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Bu formda ebeveynlere psikolojik destek alıp almadığı, aldıysa kaç seans aldığı, yaşı, çocuğunun engelli yüzdeliği, yaşadıkları bölge, eğitimi gibi sorular sorulmuştur. Psikolojik destek alan 123 ebeveyne ve psikolojik destek almayan 132 ebeveyne ölçeklerin uygulanmasında aralarında en az 10 dakika süre geçtikten sonra Beck Depresyon Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği uygulanmıştır. Çıkan sonuçları analiz etmek için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Çoklu Regresyon Analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi kullanılmıştır. Çıkan analiz sonucunda psikolojik destek alan ve psikolojik destek almayan ebeveynlerin ''Beck Depresyon Ölçekleri'' karşılaştırıldığında psikolojik destek alanların daha az depresyon yaşadığı gözlenmiştir. ''Maslach Tükenmiş Ölçekleri'' karşılaştırıldığında ise psikolojik destek alsın almasın zihinsel engelli çocuğa sahip olan ebeveynler arasında tükenmişliklerinde anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to compare the levels of burnout and depression in families that receive psychological support and families that do not, with mentally disabled children. 255 parents living in İstanbul and Kocaeli provinces participated in this research. First, personal information from parents, such as age, education level, their child's disability percentage, whether they receive psychological support, the number of support sessions, were obtained by the Personal Information Form. Beck Depression Inventory and Maslach Burnout Inventory were used on 123 parents who receive psychological support and on 132 parents who do not, with at least 10 minutes between sessions. One-way Analysis of Variance (ANOVA), Multiple Regression Analysis and Independent-Samples T-Test were used to analyze the results. By comparing the Beck Depression Inventory results, it was observed that parents who receive psychological support suffered from depression less than the parents who do not. According to the results of Maslach Burnout Inventory, no significant difference was observed in burnout levels of parents, whether they receive psychological support or not.