18-40 Yaş arasındaki bireylerin görsel bellek ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of relation between depression level and the visual memory of the individuals between the ages of 18 and 40
- Tez No: 620791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada, 18-40 yaş arasındaki bireylerin görsel bellek düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Araştırmanın amacı, görsel bellek düzeyinin depresif belirti düzeyi üzerinde etkisi olduğunu kanıtlamaktır. Güçlü bir görsel bellek düzeyi sayesinde depolanan bilgilerin, depresyon düzeyini hangi yönde etkilediği anlaşılacaktır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ve Bursa ilinde yaşayan 122 kadın ve 112 erkek toplam 234 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için ''Kişisel Bilgi Formu'', kısa süreli görsel bellek düzeylerini tespit etmek için ''Benton Görsel Bellek Testi'' ve hem kısa süreli hem de uzun süreli görsel bellek düzeylerini ölçmek için WMS-Görsel Bellek Alt Testi'', depresyon seviyelerini saptamak için de ''BECK Depresyon Ölçeği'' kullanılmıştır. Katılımcılara uygulamalar birebir olarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara uygulanan tüm testlerin ortalama toplam süresi 55 dakika sürmüştür. Veriler analiz edilirken ''çoklu regresyon testi'' uygulanmıştır. Sayısal istatistiklere göre, görsel bellek düzeyi ve depresyon düzeyi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Buna göre; bireylerin görsel bellek düzeyleri azaldıkça depresyon düzeylerinin yükseldiği anlaşılmıştır. Depresif belirti düzeyleri düşük olan kişilerin de, görsel bellek seviyelerinin yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre araştırma hipotezi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, levels of visual memory of individuals between 18-40 years of age were examined the relationship between depression levels. The aim of this research is to prove that the effect of depressive symptoms on the level of visual memory. The information stored thanks to a strong visual memory level, will be understood to affect the level of depression in which direction. The sample of the study, living in Istanbul and Bursa, 122 women and 112 men are a total of 234 persons. Participants in the study to determine the demographic ''Personal Information Form '', short-term to detect visual memory level, ''Benton Visual Retention Tes'' and ''WMS- Visual Memory Subtest'' to measure both short-term and long -term visual memory levels, in order to determine their level of depression ''BECK Depression Scale'' is used. Participants were carried out as to the exact application. The mean total duration of all tests administered to all participants took 55 minutes. When analyzing the data ''multiple regression analysis'' has been applied. According to the numerical statistics, it was found that there was a significant negative correlation between the level of visual memory and depression. According to this; the lower the level of individual visual memory has been found to increase levels of depression. Depressive symptoms in people with low levels were found to have high levels of visual memory. This result was confirmed by the research hypothesis.