Zeka geriliği olan çocukların annelerinin yaşam doyumu, tükenmişlik ve yalnızlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of life satisfaction, burnout and loneliness levels of mothers who have children with mental deficiency
- Tez No: 468459
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı zeka geriliği olan çocukların annelerinin yaşam doyumu, tükenmişlik ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada annelerin yaşı, medeni durumu, eğitim düzeyi, herhangi bir işte çalışıp çalışmadığı gibi değişkenlerin tükenmişlik, yaşam doyumu ve yalnızlık üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde Ümraniye İlçesinde özel eğitim alan zeka geriliği olan çocukların anneleri alınmıştır. Aynı zamanda annelerin demografik özelliklerini öğrenmek adına Kişisel Bilgi Formu ve değişkenleri ölçmek adına da Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Yalnızlık Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney- U ve Kruskal Wallis ve Spearman Koreslasyon Testleri kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; annelerin yaşları arttıkça tükenmişlik düzeylerinde artmakta olduğu, üç çocuğu ve üzeri olan annelerin tükenmişlik düzeyleri bir çocuğu olan annelerin tükenmişlik düzeylerinden yüksek olduğu, çocuğunun özel durumundan dolayı aile içinde sorun yaşamayan annelerin yaşam doyumlarının çocuğunun özel durumundan dolayı aile içinde sorun yaşayan annelerin yaşam doyumlarına oranla daha yüksek olduğu, çocuğunun özel durumundan dolayı psikolojik destek almayan annelerin yaşam doyumlarının çocuğunun özel durumundan dolayı psikolojik destek alan annelerin yaşam doyumlarına oranla daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan annelerin medeni durumu, eğitim düzeyleri, çalışma durumu gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca; annelerin yaşam doyumu düzeyleri arttıkça annelerin tükenmişlik düzeylerinin düştüğü sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to reveal the relationship between life satisfaction, burnout and loneliness levels of mothers who have children with mental deficiency. Besides, the effects of variables such as mothers' ages, marital status, education levels and occupations on burnout, life satisfaction and loneliness are examined. Mothers who have specially educated children with mental deficiency and live in Istanbul, Umraniye are participated to the research. Also, according to identify socio-demographic characteristics of the participants, Personal Information Form and to evaluate variables, Maslach Burnout Syndrome Scale, Life Satisfaction Scale and Loneliness Scale are applied by researcher. Mann Whitney- U, and Kruskal Wallis & Spearman Correlation Tests are used in the analysis of data. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that as mother's age increase, their burnout syndrome levels increase; mothers who have three and more children have higher levels of burnout levels than mothers with one child, mothers who do not have problems in the family because of her child's special condition have higher life satisfaction than mothers who have a problem in the family due to this case, mothers who do not have psychological support because of her child's special condition have higher life satisfaction than mothers who do have a support. There was no meaningful results for socio-demographic features that take a part in the research, such as mothers' marital status, education level or occupation. In addition, it is seen that as mothers' life satisfaction levels increase, their burnout levels decrease. In the discussion section, at the end of the research, suggestions for researchers, psychological consultants working on this field had been proposed on research findings.