Tarihi gelişimiyle Kazak Türkçesinde yapı ve görev bakımından isimler
The Nouns with their historical development in terms of structure and function in the Kazakhistan Turkish
- Tez No: 62081
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VAHİT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 856
Özet
xvn TEZ OZETI Çalışmamın esasını Kazak Türkçesi'ndeki isimler oluşturmaktadır. Fakat, sadece Kazak Türkçesi'ndeki isimler değil tarihî gelişimiyle Eski Türkçe ve Kıpçak Türkçesi'ndeki isimleri de inceledim. İsimleri yapı, fonksiyon ve anlam olarak üç alanda inceledim. İlk olarak isimleri anlamlarına göre iki guruba ayırdım: Varlıkların Oluşlarına Göre İsimler, Varlıklara Verilişlerine Göre İsimler. Yapılarına göre isimleri; kök isimler, yalın isimler, isimden türemiş isimler, fiilden türemiş isimler, ikilemeler, birleşik isimler ve isim çekimi şeklinde inceledim. Yabancı dillerden geçen isimleri de kendi aralarında guruplandırdım. Fonksiyonlarına göre isimleri; zamirler, sıfatlar, zarflar ve edatlar olarak inceledim. Son olarak, bu başlıkların hiçbirisinin altoda incelenemeyen isimleri de Diğer İsimler başlığı altoda guruplandırarak inceledim. Çalışmamın sonunda, Eski Türkçe, Kıpçak Türkçesi ve Kazak Türkçesi'ndeki isimleri Ses ve Şekil Bilgisi yönlerinden karşılaştırdım.
Özet (Çeviri)
XVIII SUMMARY The main point of my study is based on the nouns in the Kazakhistan Turkish. Not only I studied the present language of Kazakhistan, but also the Kipchak and the old Turkish. I studied the nouns in three functions; that is, structure, case and meaning. At first, I divided the nouns in two groups according to their meanings. Nouns, considering being of existence and nouns, considering how to be given existence. As a structure, I gouped the nouns as root nouns, nominative nouns, denominative nouns, deverbal nouns, hendiadyoins, compound nouns and declension. The foreign words borrowed were grouped separately. According to their functions the nouns are grouped as pronouns, adjectives, adverbs and propositions. And finally the nouns that are not included in one of these groups were separately grouped. In the end of my study, I compared the nouns used in the old Turkish, Kipchak, and Kazakhistan Turkish in terms of sound and morphology.