Giysilik koyun derisi işleyen işletmelerde, tek düzen hesp sistemine göre maliyet muhasebesi ve Biga yöresinden örnek uygulama
Cost accounting according to monotonous calculation system in leather business and sample application in Biga province
- Tez No: 62082
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR EROL UÇMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET“Deri işletmelerinde, Tekdüzen Hesap Sistemine Göre Maliyet Muhasebesi Ve Biga Yöresinden Örnek Uygulama”adlı Yüksek Lisans Tezimin metin kısmı, giriş ve sonuç bölümleri de dahil altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, ilerideki bölümlerde kullanılan, muhasebe sistemi ve maliyet muhasebesi sistemlerinin oluşturulmasının, tam olarak anlaşılabilmesi için gerekli olan, temel kavramlar açıklanmıştır. İşletme kavramı, muhasebe kavramı, üretim kavramı, maliyet kavramı, deri ve dericilik kavramları üzerinde durulmuş, işletme organizasyonunda muhasebenin önemi ve yeri vurgulanmıştır. Muhasebe Fonksiyonları açıklanmış, ve muhasebe akışı belirtilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, maliyet sisteminin oluşturulabilmesi amacı ile maliyet yöntemleri bir bir ele alınıp incelenmiştir. Maliyet sisteminin kurulabilmesi için, maliyet yöntemlerinin hangilerinin kullanılacağı belirtilmiş ve maliyet sisteminin nasıl oluşturulacağı hakkında bir tablo önerilmiştir. Üçüncü bölümde, dericiliğin tanımı, dericilik sektörünün tarihi gelişimi, Türk Deri Sektörünün gelişimi, sektörün sorunları araştırılmış ve Türk Deri sektörü için çözüm önerileri sunulmuştur. Biga Yöresi'ndeki deri işletmelerinin durumu, üretim kapasiteleri ve gelecekteki durumları hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, Tekdüzen Hesap Sistemi ve sistem içersinde maliyet muhasebesinin yeri belirtilmiş ve farklı bir yaklaşımla, sistemin öğrenilmesinde bir yöntem geliştirilerek öneride bulunulmuştur.11 Beşinci bölümde de, Biga Yöresi'nde giysilik koyun derisi işleyen örnek bir işletme seçilmiş, kurulan maliyet sistemine göre Orun maliyetleri hesaplanıp, muhasebe kayıtlan yapılarak kurulan maliyet sistemi savunulmuştur. Sonuç Bölümünde de giysilik koyun derisi işleyen, küçük ve orta ölçekli deri işletmelerinde kurulan maliyet sistemini destekleyen, tekdüzen hesap sistemine göre hesap planı hazırlanmış ve önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
m Abstract My thesis for master degree on accounting named“Cost Accounting According to Monotonous Calculation System in Leather Business and A Sample Application in Biga Province”is composed of six sections including the introduction, main body and conclusion. On the introduction, main concepts are explained in order to avoid misunderstanding of the accounting and cost systems applied in the presiding parts. Concepts of business accounting, production, cost leather and leather workmanship are given, and the place of accounting in the business organization is stressed, and the functions and the flow of accounting are given. On the second part, cost methods are studied one by one with the intention of composing a framework of cost systems. Cost methods, cost systems and a table are designed for this purpose. On the third section, leather workmanship, its history, development of Turkish leather industry and is problems are investigated and solutions are proposed. Information on the economic condition of the leather companies in Biga, their production capacities and predictions of future developments are given. On the fourth section, monotonous calculation system and is place in the cost accounting system is examined and a new method for teaching is introduced. On the fifth section, a sample company in Biga, working on sheep hides, is chosen and the cost of the product is calculated and written as explained in the introduced accounting system. On the conclusion section, a monotonous calculation system that will back up the prevailing cost accounting system, in small and medium size businesses working on sheep hides for dressing is planed and proposed.