Kent içi ulaşımda diğer toplu taşıma sistemlerinin hafifraylı sistemler ile entegrasyonu: Samsun örneği
  1. Tez No: 620826
  2. Yazar: SEVDENUR MATARACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENAP SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son yıllarda artan kentsel nüfus sonucunda, kentsel alanlar giderek yayılarak genişlemeye başlamış ve bu durum birçok soruna da beraberinde getirmiştir. Kentsel nüfusun artması ile birlikte kentlerde trafikte aktif kullanılan otomobil sayısı da artış göstermiş, bu durum trafik sorunlarına yol açmıştır. Özel taşıt kullanımına bağlı yaşanan sorunların önüne geçilmesi ancak kentlerde toplu taşıma kullanımının yaygınlaştırılması ile mümkün olabilmektedir. Yapılan çalışma ile; kentlerde mevcutta hizmet veren toplu taşıma sistemlerine HRS'lerin dâhil edilmesinin ardından, diğer toplu taşıma sistemlerinin analiz edilerek belirlenen önem sırasına göre HRS ile hat bütünleşmesi ve zaman tarifesi başta olmak üzere entegrasyon kavramı incelenmiş, tüm toplu taşıma sistemlerinin sistematik bir şekilde işletilmesine dair yapılması gereken uygulanabilir çözümler ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan yöntemler; literatür taraması, yerinde yapılan tespitler, toplu taşıma işleticileri ile yapılan görüşmeler, toparlanan tüm verilerin toplu taşıma entegrasyonu kapsamında ÇKKV sistemlerinden 'PROMETHEE' yöntemi kullanılarak değerlendirilmesi olarak sıralanabilir. Yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen tüm veriler değerlendirilerek Samsun kentinde toplu ulaşım sistemlerinin mevcut durumu ortaya konulmuştur. Sonuç olarak sistemler arası uygulanabilir bir entegrasyon sistemi sağlanabilmesi için bir takım öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, as a result of the increasing urban population urban areas have started to expand gradually and this situation has caused many problems.Along with the increasing in the urban population, the number of automobiles actively used in traffic has increased in the cities and this situation has led to traffic problems. Preventing the problems related to the use of private vehicles is possible only by spreading the use of public transportation in the cities.With the study done; to examine the importance of light rail systems with high vehicle capacities among urban public transportation types and thanks to examine the integration of the systems with other modes of transportation in urban areas in Samsun, due to making the currentuse of public transportation systems more efficientand, it is aimed to reveal there coveries and develop strategies for this by providing inter-systemintegration. The methods used in the study: literaturere review, on-site determinations, interviews with public transport operators, it can be listed as 'PROMETHEE' method which is one of the multi-criteria evaluation systems within the scope of public transport integration. As a result of all the studies, the current situation of public transportation systems in Samsun city has been revealed, the problems of public transportation systems were analyzed and in order to increase capacity utilization rates, the notion of integration between systems has been examined with in the framework of integration components. In conclusion, a number of suggestions have been made to provide a feasible integration system between systems.