Bisfenol a'nın peroksi elektrokoagülasyon yöntemiyle gideriminin araştırılması
Investigation of bisphenol a removal by peroxy electrocoagulation method
- Tez No: 620844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN BOYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günlük yaşantımızın birçok alanında (biberonlar, otomotiv parçaları, termal kağıtlar, süt şişeleri vb.) karşımıza çıkan Bisfenol A (BFA), tüm literatür araştımalarında endokrin bozucu bileşik olarak tanımlanmaktadır. Bu şekilde ciddi bir sağlık problemi oluşturduğu bilinmesine rağmen dünya çapında üretilen en yüksek hacimli kimyasallardan biri olduğu belirlenmiştir. BFA'ya maruz kalmanın birinci sebebinin oral yolla olduğu düşünülmektedir. BFA, yüzey suları, yer altı suyu, endüstriyel kaynaklı atık sular, BFA depolarında meydana gelen kaçaklar vb. şekillerde çevreye bulaşması mümkündür. Ayrıca BFA içeren kâğıtların geri dönüştürülmesi sırasında, BFA'nın bir kısmı geri dönüştürülmüş malzemelerde kalarak yeni kâğıt ürünlerinin kirlenmesine neden olabilmektedir. Bu çalışmada ultra saf su ile hazırlanan BFA çözeltisinin peroksi elektrokoagülasyon yöntemiyle giderimi araştırılmıştır. Anot ve katot olarak demir elektrotlar kullanıldı. Çalışmada pH, hidrojen peroksit miktarı, akım yoğunluğu ve süre parametrelerinin BFA giderim verimine etkisi incelenmiştir. Peroksi elektrokoagülasyon çalışmasında 45 ppm (mg/L) BFA giderimi için optimum şartlar 0,1 gr/L Na2SO4, 125 mg/L H2O2, pH: 2, 0,11 mA/cm2 akım yoğunluğu ve 45 dk olarak bulunmuştur. Optimum şartlarda elde edilen giderim verimi %80,48 olarak bulunmuştur. Kinetik açıdan değerlendirlidiğinde regresyon katsayısı (R2) 0,9992 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BFA), which is encountered in many areas of our daily life (feeding bottles, automotive parts, thermal papers, milk bottles, etc.), is defined as an endocrine-disrupting compound in all literature researches. It is known to cause a severe health problem in this way, yet it is one of the chemicals produced with the highest volume worldwide. The first cause of BFA exposure is thought to be oral. BFA can be transmitted to the environment through surface water, groundwater, industrial wastewater, leakage in BFA depots, etc. Also, during the recycling of BFA-containing papers, some of the BFA may remain in recycled materials, causing contamination of new paper products. In this study, the removal by the peroxy electrocoagulation method of BFA solution prepared with ultrapure water is investigated. Iron electrodes were used as anode and cathode. In this study, the effects of pH, hydrogen peroxide amount, current density and time parameters on BFA removal efficiency were investigated. In peroxy electrocoagulation application, optimum conditions for BFA removal of 45 ppm (mg/L) were found to be 0,1 g /L Na2SO4, 125 mg/L H2O2, pH: 2, current density of 0,11 mA/cm2 and 45 min. The removal efficiency obtained under optimum conditions is observed as 80.48%. The regression coefficient (R2) in kinetic evaluation is obtained as 0,9992.