Tokat Kazova şartlarında farklı azot dozlarının ketencik bitkisinin (Camelina sativa L.) verim ve kalite özelliklerine etkileri
The effects of yield and quality characteristics of the camelina plant (Camelina sativa L.) of different nitrogen doses under Tokat-Kazova conditions
  1. Tez No: 620845
  2. Yazar: SEMRA DEMİRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma 2018-2019 vejetasyon döneminde Tokat-Kazova şartlarında kışlık olarak yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Çalışmada ana parsellerde genotipler (TOGÜ-1,TOGÜ-2), alt parsellerde ise azot (N) dozları (0. 4. 8. 12. 16. 20 kg N/da) yer almıştır. Denemede; bitki boyu, bitki başına dal sayısı, bitki başına kapsül sayısı, kapsül başına tohum sayısı, olgunlaşma süresi, tohum verimi, 1000 tohum ağırlığı, yağ oranı ve yağ verimi karakterleri incelenmiştir. Elde edilen verilere göre bazı karakterler üzerinde genotipler ve dozlar arasındaki farklılıkların yanında genotip x doz interaksiyonları da önemli bulunmuştur. Dekara en yüksek tohum verimi 166.4 kg/da (12 kg/da N) ile TOGÜ-1 genotipinden, en düşük verim ise 98.0 kg/da (0 kg/da N) ile TOGÜ-2 genotipinden elde edilmiştir. Genotipler arasında TOGÜ-1 genotipi tohum verimi yağ oranı, yağ verimi açısından ön plana çıkmıştır. Bir yıllık çalışmanın sonucuna göre; tohum ve yağ verimi birlikte düşünüldüğünde, dekara 12-16 kg N gübre uygulamasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a winter in Tokat-Kazova conditions during the vegetation period of 2018-2019. The experiment was carried out in randomized blocks with three replications according to the experimental design. In the study, genotypes (TOGÜ-1, TOGÜ-2) in the main plots and nitrogen (N) doses (0.4. 8. 12. 16. 20 kg N / da) were included in the sub-plots. In the trial; plant height, number of branches per plant, number of capsules per plant, number of seeds per capsule, ripening period, seed yield, 1000 seed weight, oil content and oil yield characteristics were examined. According to the obtained data, genotype x dose interactions were found to be important besides differences between genotypes and doses on some characters. The highest seed yield per decare was obtained from TOGÜ-1 genotype with 166.4 kg / da (12 kg / da N) and the lowest yield was obtained from TOGÜ-2 genotype with 98.0 kg / da (0 kg / da N). Among the genotypes, TOGÜ -1 genotype seed yield oil ratio, oil yield was prominent. According to the results of one year research, considering the seed end oil yield togethher, it is believed that it will be approriate to apply 12-16 kg N7da.