Ağır iyon füzyon reaksiyonlarında tesir kesitleri ve engel dağılım fonksiyonlarının çiftlenmiş kanal yöntemi ile incelenmesi
Investigation of cross sections and barrier distribution functions in heavy-ion fusion reactions by coupled channel method
  1. Tez No: 620855
  2. Yazar: BURCU EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada ağır iyon füzyon reaksiyonları çiftlenmiş kanal metodu ile 48 adet reaksiyon için sistematik olarak incelenmiştir. Coulomb engeli yakınındaki ağır iyon füzyonu, deneysel çalışanların ve teorisyenlerin ilgisini çekmektedir. Çarpışmalar tipik olarak birçok açık reaksiyon kanalı varlığı ile karakterize edilir. Coulomb engelinin etrafındaki enerjilerde, süreç, bir veya iki çekirdeğin esnek saçılma, esnek olmayan uyarımlar ve füzyon operasyonlarıdır. Füzyon süreci, saçılma potansiyelini Coulomb ve yakınlık potansiyelinin toplamı olarak alan tek boyutlu engel penetrasyon modelinin etkisi olarak tanımlanır. Bu çalışmada, füzyon tesir kesitleri CC hesaplamaları ile CCFULL, CCDEF, CCFUS ve NRV kodları ve Wong formalizmi kullanılarak gelen parçacık ve hedef için 2^+ve3^(- )uyarılmalarını dikkate alarak detaylı olarak incelenmiştir. Hesaplanan tesir kesiti sonuçları, deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Çiftlenmiş kanal kodlarından CCFULL ve CCDEF' in CCFUS a göre daha güvenilir veriler ürettiği tespit edildi. Deneysel verisi varolan reaksiyonlarda kodların doğru sonuçlar verdiği, deneysel verileri bulunmayan reaksiyonlarda ise kodların birbiri arasındaki uyumu gözlendi. Tüm reaksiyonlar için engel dağılımları çiftlenim değerleri altında CCFULL ve NRV kodları ile ve Wong formalizmi ile hesaplandı. Bu hesaplamaların kendi aralarındaki uyum incelendi ve modellerin birbirleri ile uyum içerisinde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy ion fusion reactions were investigated systematically for 48 reaction by coupled channel method. Heay- ion fusion near the Coulomb barrier is of interest to experimenters and theorists. Collisions are typically characterized by the presence of many open reaction channels. In the energies around the Coulomb barrier, the process is the elastic scattering of one or two nuclei, inelastic excitations and fusion operations. The fusion process is defined as the effect of a one-dimensional barrier penetration model that takes scattering potential as the sum of Coulomb and proximity potential. In this study, fusion cross sections were examined in detail by using CC calculations, such as CCFULL, CCDEF, CCFUS and NRV codes and Wong formalism with 2^+and 3^(- ) excitation for incoming particle and target . The calculated fusion cross section results were compared with the experimental data. It was determined that CCFULL and CCDEF, produced more reliable data than CCFUS. The barrier distributions for all reactions were calculated by CCFULL and NRV codes under coupling values and by Wong formalism. The harmony between these calculations was examined and the models were found to be in harmony with each other.