Farklı uyumlaştırıcıların indirgenmiş grafen oksit takviyeli poli (Etilen teraftalat)/poli (Bütilen eraftalat) nanokompozitlerinin özelliklerine etkisi
The effect of different compatilizer on the properties ofreduced graphene oxide reinforced poly (Ethyleneteraftalate)/poly (Butylened teraftalate) nanocomposites
- Tez No: 620875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İki veya daha fazla polimerin harmanlanması ile istenen özelliklere sahip yeni polimerik malzemelerin elde edilmesi günümüzde kullanılan yararlı bir yöntemdir. Ancak, çoğu polimer karışımı uyumlu olmadığından karışımın istenilen özelliklere ulaşması için uyumlaştırıcılar kullanılır. Polimer matris içinde uyumlaştırıcı kullanılması ekonomik ve basit bir yöntemdir. Uyumlaştırıcılar polimerler ve takviye ile bağ kurabilecek fonksiyonel gruplara sahip olmalıdır. Bu tez çalışmasında Poli(etilen teraftalat)(PET)/Poli(bütilen teraftalat)(PBT) (70/30) karışımına %1 oranında indirgenmiş grafen oksit (rGO) ve üç farklı uyumlaştırıcı eklenmiştir. Çalışmada, stiren akrilik temelli Joncryl, 1,4 fenilen bisoksazolin (PBO) ve glisidil isooktil polihedral oligomerik silseskioksan (GPOSS) uyumlaştırıcı olarak kullanılmıştır. Seçilen uyumlaştırılar, %0,5 , %1 ,%2 ve %4 oranında kompozitlere eklenmiştir. Nanokompozitler eriyik harmanlama yöntemi ile ekstruderde hazırlanmış ve enjeksiyon kalıplama yöntemi ile kalıplanmıştır. Hazırlanan kompozitlerin mekanik, ısıl, kimyasal, elektriksel ve morfolojik özellikleri incelenmiştir. Bunun için çekme testi, dinamik mekanik analiz (DMA) diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), termogravimetrik analiz (TGA), taramalı elektron mikroskobu (SEM), fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) yapılmıştır. Çekme testi sonuçlarına göre en yüksek çekme dayanımı, uyumlaştırıcı olarak GPOSS'un ağırlıkça %1 eklendiği durumda elde edilmiştir. TGA sonuçları, PET/PBT/rGO nanokompozitinin ısıl özelliklerine uyumlaştırıcıların eklenmesinin belirgin bir değişim sağlamadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Blending of two or more polymers to obtain novel polymeric materials with the desired properties is a useful method in these days. However, since most polymer mixtures are incompatible, compatibilizer are used to achieve the desired properties for the blend. The use of a compatibilizer in the polymer matrix is an economical and simple method. The compatibilizers should have functional groups capable of bonding with polymers and reinforcing agents. In this thesis, 1wt.% reduced graphene oxide (rGO) and three different compatibilizers were added to the Poly (ethylene terephthalate)/Poly (butylene terephthalate) (PET/PBT-70/30) blends. Joncryl based on styrene acrylic, 1,4 phenylene bisoxazoline (PBO) and glycidyl isooctyl polyhedral oligomeric silesesoxoxane (GPOSS) were selected as the compatibilizers. The compatibilizers were added to the composites at the range of 0.5-4.0 wt.%. Nanocomposites were prepared by extruder and molded by injection molding method. Mechanical, thermal, chemical, electrical and morphological properties of the prepared composites were investigated. For this purpose, tensile test, dynamic mechanical analysis (DMA), differential scanning calorimetry (DSC), thermogravimetric analysis (TGA), scanning electron microscopy (SEM), fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) analysis were realized. According to the tensile test results, the highest tensile strength value was observed when 1wt.% GPOSS was added to the PET/PBT/1rGO. TGA results showed that there was no significant change in the thermal properties of PET / PBT / Graphene nanocomposite with the addition of compatibilizer.