Tornalama işleminde talaş kırıcı formlarının ve etkisinin incelenmesi
Investigation of chip breaker and its effect in turning operations
- Tez No: 620876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Talaş kırıcı formlar, talaşlı imalat sürecinde önemli bir role sahiptir. Talaş kırıcı formlar ve talaş kontrolü genel olarak uzun zamandır tornalama gibi talaşlı imalat işlemlerinde kullanılmaktadır. Geleneksel konvansiyonel talaşlı imalat işleminde, talaşları kırmak için talaş kırıcı formlar kullanılır. Talaşlı imalat yöntemlerinde, talaşların kontrolü, verimliliği ve operatör güvenliğini sağlamak için çok önemli bir konudur. Özellikle, bir CNC makinesi veya otomatik üretim sistemi için talaş kontrolü önemlidir, çünkü talaş kontrolündeki herhangi bir hata verimde düşüşe neden olabilir. Bu nedenle, güvenilir bir süreksiz talaş elde etmek için yivli bir talaş kırıcı yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel olarak, talaş kırıcılı yeni bir kesici uç geliştirmek için, geniş zaman, araştırma ve bütçe gereklidir, çünkü ürünlerin oluşturulması, sinterlenmesi, öğütülmesi ve kaplanması gibi çeşitli işlemler ve farklı değerlendirme testleri gereklidir. Talaş büyüklüğünü kontrol etmenin yaygın bir yöntemi talaş kırıcı kullanılmasıdır. Yine de, düşük karbonlu çelik veya bitirme formlarında oluşturulan ince talaşlar gibi çok yumuşak malzemelerin talaşları geleneksel talaş kırıcılarla basitçe kırılamaz. Son zamanlarda, kesici takım teknolojisindeki gelişmeler çok sayıda değişken talaş kırıcı konfigürasyonuyla sonuçlanmıştır. Bununla birlikte, çoğu uygulamada birincil etkili rol olan yiv oluk tasarımı, denemek ve metodolojiyi görmek için kullanılıyor. Talaş kontrolü için özel talaş kırıcı formlar geliştirildi ve uygulandı.
Özet (Çeviri)
Chip breaker has significant role in machining process. Chip breaker and chip control in general, have long been known in continual form operations like turning. In general machining process, chip breakers are used to cut chips forms. Control of continuous chips in machining operation is a very significant issue to carry out productivity and operator safety. Also in particular, efficient chip control is essential for a CNC machine or automatic production system because any failure in chip control can cause the lowering in productivity. Therefore, a grooved chip breaker has been widely used for obtaining reliable discontinuous chips. In general, in order to develop a new cutting insert with a chip breaker, extensive time, research, and expense are required because several processes such as forming, sintering, grinding, and coating of products as well as different evaluation tests are necessary. A famous method to control the chip size is utilization of chip breaker. Though, chips of highly of soft materials such as low carbon steel or thin chips created in finishing forms may not be cut simply with conventional chip breakers. Recently improvements in cutting tool technology have resulted in a major number of variable chip breaker configurations. However, in most applications chip-groove design which is primary effective role, is being used try and see methodology. Special tool tips were developed and applied for chip control.