Grafen oksit ve indirgenmiş grafen oksit esaslı uyumlaştırılmış PET/PBT kompozitlerin özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the properties of graphen oxide and reduced graphen oxide based compatibilized PET/PBT composites
  1. Tez No: 668304
  2. Yazar: MİRAY GÖZDE ATILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Polimerlerin karıştırılması ile daha iyi mekanik özelliklere sahip olan yeni polimerik malzemelerin elde edilmesi günümüzde çok sık olarak kullanılan bir yöntemdir. Bazı polimerlerin karışımları uyumlu olmadıkları için saf polimerlere göre daha düşük mekanik özellikler gösterebilirler. Polimerleri uyumlu hale getirmek için kullanılan ekonomik ve basit bir yol karışımda uygun uyumlaştırıcı kullanılmasıdır. Kullanılacak olan uyumlaştırıcıların polimerik malzeme ve kullanılan ek takviyeler ile bağ yapabilecek fonksiyonel gruplara sahip olması gerekmektedir. Bu çalışmada uyumlaştırıcı olarak Joncryl kullanılmıştır. Tez çalışmasında uyumlaştırılmış Poli (Etilen Teraftalat)/ (PET)/Poli (Bütilen Teraftalat) (PBT) karışımına farklı oranlarda Grafen oksit (GO), indirgenmiş grafen oksit (rGO) eklenerek kompozitlerin özelliklerinin geliştirilmesine çalışılmıştır. Nanokompozitler eriyik harmanlama ile ekstruderde üretilmiş ve enjeksiyon kalıplama ile kalıplanmıştır. Elde edilen kompozitlere fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), çekme testi, dinamik mekanik analiz (DMA), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), termogravimetrik analiz (TGA), taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi yapılmıştır. Kompozitlerin mekanik, kimyasal yapı, elektriksel ve ısıl özellikleri incelenmiştir. Yapılan incelemeler birlikte değerlendirildiği zaman, GO ve rGO'nun PET/PBT karışımlarının mekanik ve ısıl özelliklerini iyileştirdiği, Joncryl'in PET/PBT/GO ve PET/PBT/rGO kompozitleri için uygun bir uyumlaştırıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Blending polymers to obtain new polymeric materials with better mechanical properties is a method used quite frequently today. Since the blending of some polymers is not compatible, they may show lower mechanical properties than pure polymers. An economical and simple way to make polymers compatible is to use a suitable compatibilizer in the blending. The compatibilizers to be used must have functional groups that can bond with the polymeric material and additional reinforcements used. In this study, Joncryl was used as a compatibilizer. In this thesis study, different proportions of Graphene Oxide (GO) and reduced Graphene Oxide (rGO) were added to the compatibilized Poly (Ethylene Terephthalate) / (PET) / Poly (Butylene Terephthalate) (PBT) blending to improve the properties of the composites. The nanocomposites were produced by melt-blending extrusion and moulded by injection moulding. Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), tensile test, dynamic mechanical analysis (DMA), differential scanning calorimetry (DSC), thermogravimetric analysis (TGA), scanning electron microscopy (SEM) analysis were performed on the obtained nanocomposites. Mechanical, chemical structure, electrical and thermal properties of the composites have been examined. When all examinations were evaluated together as a whole, it was seen that GO and rGO improved the mechanical and thermal properties of PET/PBT blend and that Joncryl was a suitable compatibilizer for PET/PBT/GO and PET/PBT/rGO composites.