Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin psikotrop ilaçlara ilişkin bilgi düzeylerinin saptanması
Determination of knowledges of nurses who are working in psychiatry clinics about psychotrapic drugs
- Tez No: 6209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN TERAKİYE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
PSİKİYATRİ KLİNİKLERİNDE ÇALIŞAN HEMŞİRELERİN PSİKOTROP İLAÇLARA İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET: Araştırma, psikiyatri kliniklerinde görev yapan hemşirelerin, psikotrop ilaçlar konusunda bilgi düzeylerinin saptanması amacıyla, tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Örneklem grubunu Ankara'da psikiyatri kliniği olan hastanelerde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Veriler anket formu ile toplanmış, Ki-kare ve Fısher'in önem kontrolü testleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, hemşirelerin psikotrop ilaçlar konusundaki bilgi düzeyleri yeterli bulunamamıştır. Araştırmada, Üniversite hastanelerinde çalışan hemşirelerin bilgi puan ortalamalarının diğer hastanelerde çalışan hemşirelere oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, hemşirelerin büyük bir çoğunluğunun okul eğitimleri sırasında psikotrop ilaçlara ilişkin bilgi almadıkları, psikotrop ilaçlara ilişkin bilgileri çalışmaları sırasında klinik içi deneyimlerinden edindikleri saptanmıştır. Bununla beraber, hemşirelerin bilgi puan ortalamalarının en yüksek olduğu ilaç grupları antipsikotik ve antidepresanlardır. Araştırma sonuçlarına göre hemşirelerin büyük bir çoğunluğunun psikotrop ilaçlara ilişkin bilgi ihtiyacı olduğu saptanmıştır. Araştırmada hemşirelerin okul ve hizmet içi eğitimlerine yönelik öneriler ortaya konmuştur. 70 -
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF KNOWLEDGES OF NURSES WHO ARE WORKING IN PSYCHIATRY CLINICS ABOUT PSYCHOTROPIC DRUGS Summary, The research is planned as descriptively.' to determine the level of knowledge of the nurses working in psychiatry clinics about psychotropic Drugs. The sample group was composed of 54 nurses of hospitals which have psychiarty clinics in Ankara. The data was collected by a questionaire and evaluated by C(hi-square and Fisher's percentage tests. The findings of the research evaluated the fact that the knowledge of the nurses about psychotropic Drugs was in sufficient. In addition, it was determined that, the average knowledge grades of the nurses working in the University Hospitals were higher than those working in the other hospitals. It was also found out that the majority of the nurses had not gained knowledge on psychotropic drugs during their training but that they learned about the psychotropic drugs at work with clinic experiencies. Infact, the highest grade averages were those about the untipsychotic and untidepressive drugs. It is found out that the majority of nurses need information about psychotropic drugs. Proposals about the school curricula and on the inservice-education for the nurses 'are made ih> the research» - 71