Yeni mezun hemşirelerle halen çalışmakta olan hemşirelerin kendi görevlerine ilişkin bilgi ve görüşlerinin saptanması
To determine the knowledge and view of the new graduate nurses and experienced nurses about their duty
  1. Tez No: 6210
  2. Yazar: ZEHRA ALCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
- 61 - C. ÖZET Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesinde görev alan yeni mezun hemşirelerle, halen çalışmakta olan hemşirelerin ken di görevlerine ilişkin bilgi ve görüşlerinin saptanması amacıyla tanım layıcı olarak yapılmıştır. Erişkin hastanesindeki 400 hemşirenin % 25' i basit tesadüfi yön temle seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen soru kağıdı ile, 11 Ekim 1987-30 Ekim 1987 tarihleri arasında toplanmış, elde çetelene- rek dizgilenmiş ve değerlendirilmiştir. Değerlendirmede yüzdelik ve ki- kare önemlilik testi uygulanmıştır. Bilgi puanlarının değerlendirilmesi sonunda, yeni mezun hemşi relerin, deneyimli hemşirelere, Hemşirelik Yüksek Okulu mezunları ise Sağlık Meslek Lisesi mezunlarına oranla daha yüksek puanı aldıkları, ancak çalıştıkları servisin bilgi puanını etkilemediği görülmüştür. Yapılan değerlendirme sonunda, hemşirelerin görevlerini büyük ölçüde yaptıkları, ancak yeni mezun hemşirelerle, Hemşirelik Yüksek Okulu mezunlarının dışında kalanların tüm işlemleri daha az yapmak eğiliminde oldukları görülmüştür. Aynı zamanda yatak yapma, hastaya yemeğinin yedirilmesi, boşaltım ihtiyaçlarını giderme, kan, boğaz ve yara kültürü alma, tetkik formu yazana, telefonların bakılması ve il gililere iletilmesi, nazogastrik sonda takma, rektai tüp koyma ve reaminasyon işlemleri, servisin kırtasiye malzeme temini ve onarımı- 62 - gereken malzemenin onartılması için ilgili bölümle ilişki kurma işlem lerini kısmen de olsa yaptıklarını söylemişlerdir, ancak bunların ken di görevleri olmadığı doğrultusunda görüş getirmişlerdir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre gerekli önerilerde bulu nulmuştur.
Özet (Çeviri)
TO DETERMINE THE KNOWLEDGE AND VIEW OF THE NEW GRADUATE NURSES AND EXPERIENCED NORSES ABOUT THEIR DUTY SUMMARY This study was undertaken the knowledge and view of nurses, working in adult part of Hacettepe University Hospital, about their duty. Twenty-Five percent of 400 nurses working in adult part of Hacettepe University Hospital were chosen by simple random sampling and indued in the study. An inquiry form developed by the searcer was used for collecting data. Statistical significance was estimated by using t test and chi, square analysis. It was shown that new graduate nurses got better grades compared to experienced nurses and also that the graduates of Nurse High School got better scores than the graduates of Occupational Health High School. The kind of service in which nurses work had to effect on the scores.