İnvaziv-noninvaziv mesane tümörlerinin ayrımında bap-1'in değerlendirilmesi, GATA-3 ve CK 5/6 ile oluşturulan subtipleme ile karşılaştırılması
Evaluation of bap-1 in invasive-noninvasive bladdertumors and comparison with molecular subtypesgenerated by GATA-3 and CK 5/6
  1. Tez No: 620943
  2. Yazar: BEGÜM ÇALIM GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: UZMAN CUMHUR SELÇUK TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Mesane tümörlerinde moleküler subtipleme son yıllarda giderek önem kazanmaktadır. Farklı subtipleme örnekleri olmakla beraber temel olarak“luminal”ve“bazal”tipe ayrılmaktadır. Luminal tip GATA bağlayıcı protein-3 (GATA-3) ile, bazal tip sitokeratin 5/6 (CK 5/6) ile immunreaktivite göstermektedir. Literatürde BRCA1 ilişkili protein-1 (BAP-1) ekspresyonunu mesane tümörlerinde moleküler olarak araştıran çok az sayıda yayın mevcut iken immunohistokimyasal çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada amacımız, invaziv ve non-invaziv mesane tümörlerini CK 5/6 ve GATA-3 ile subtiplere ayırmak ve BAP-1 ekspresyon paterninin normal ve tümörlü dokular arasındaki farkını moleküler olarak, tümör derecesine göre farkını ise immunohistokimyasal olarak saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Patoloji Bölümü arşivinden 150 non-invaziv, 150 invaziv mesane tümörü içeren toplam 300 transüretral rezeksiyon (TUR) materyali değerlendirmeye alınmış, tümüne GATA-3, CK 5/6 ve BAP-1 immunohistokimyasal boyaları uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Ayrıca primer mesane tümörü olduğu bilinen 11 hastanın tümörlü ve normal dokuları operasyon esnasında taze olarak alınmış ve bu dokular reverse transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ve Western Blot yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Molecular subtyping in bladder tumors has become increasingly important in recent years. Although there are different types of subtypes, they are mainly divided into“luminal”and“basal ”types. Luminal type shows immunoreactivity with GATA binding protein-3 (GATA-3) and basal type shows immunoreactivity with cytokeratin 5/6 (CK 5/6). There are very few publications in the literature that have investigated molecularly BRCA1-associated protein-1 (BAP- 1) expression in bladder tumors, but there are no immunohistochemical studies. In this study, we aimed to differentiate the subtypes of invasive and non-invasive bladder tumors with CK 5/6 and GATA-3 and to determine the difference of BAP-1 expression pattern between normal and tumor tissues molecularly and the difference of BAP-1 expression pattern according to tumor grade immunohistochemically. Materials and Methods: A total of 300 transurethral resection (TUR) materials including 150 non-invasive and 150 invasive bladder tumors were evaluated from the archive of Health Sciences University Umraniye Training and Research Hospital Pathology Department. In these 300 cases, GATA-3, CK 5/6 and BAP-1 immunohistochemical stains were applied and evaluated. In addition, tumor and normal tissues of 11 patients with known primary bladder tumors were taken freshly during the operation and these tissues were examined by reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR) and Western Blot method.