100 metre serbest yüzmenin kinematik analizi
Kinematic analysis of 100 meters freestyle swimming
- Tez No: 620944
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmanın amacı aktif olarak yüzme sporu yapan 14 yüzücünün 100 metre serbest yüzme performanslarının kinematik olarak analizini incelemektir. Araştırmaya Konya Selçuklu Belediyesi Spor Kulübü yüzme takımından sağlıklı 14 yüzücü gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma grubunu oluşturan sporcuların yaş ortalamaları 12,21±1,051 yıl, boy ortalamaları 1,56±0,057 m, vücut ağırlığı ortalamaları 56,79±5,250 kg, antrenman yaşı ortalamaları 3,00±1,177 yıl olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan sporcuların boy, kilo ve kulaç uzunluğu ölçümleri yapıldıktan sonra 400 metre serbest stilde ısınma bölümünü tamamlamışlardır. Sporcular ısınma sonrası yarışma kurallarına uygun (çıkış, dönüş ve bitiriş) olarak 100 metre serbest stilde yüzmeleri tamamlanmıştır. Sporcuların yüzme testi süresince bazı performans özellikleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the kinematic analysis of 100 meter free swimming performances of 14 swimmers who are actively swimming. 14 healthy swimmers from Konya Selçuklu Municipality Sports Club swimming team participated in the study voluntarily. The average age of the athletes forming the research group was 12.21 ± 1.051 years, the average height was 1.56 ± 0.057 m, the body weight averages were 56.79 ± 5.250 kg, the average age of training was 3,00±1,117 years. After measuring the height, weight and stroke length of the athletes participating in the study, they completed the 400 meter freestyle warm-up section. After the warm-up, athletes have completed swimming in 100 meters freestyle in accordance with the competition rules (exit, return and finish). Some performance characteristics of athletes were recorded during the swimming test. As a result of the evaluation of the data obtained; It was determined that there was no statistically significant relationship between 100 meters free performance of flight time (P> 0.05), but it was found that there was a significant relationship between 50 meters swimming performance and 100 meters swimming performance, and the frequency of strokes significantly affected 100 meters performance (P>0,05). As a result, it is thought that there is a relationship between the first 50 meters swimming performance and 100 meters swimming performance, and the frequency of stroke is affecting 100 meters swimming performance. On the other hand, it was concluded that there was no relationship between flight time and 100 meters of swimming performance, and although there were differences in flight time, this would not affect performance. It is thought that coaches can achieve optimal performance levels by taking into account some kinematic parameters in training.