Çimento bağlayıcılı kompozit harçlarda mika tane boyutu etkisinin irdelenmesi
Evaluation on the effect of mica particle size in cement based composite mortars
- Tez No: 620954
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda kompozit formlu harçların farklı amaçlarla kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Gelişen inşaat sektöründe yüksek katlı yapı inşaalarında doğal ve gözenekli malzemelerle üretilmiş, hafif yapı malzemelerinin değerlendirilme potansiyeli giderek önem kazanmaktadır. Özellikle farklı lif türleri ile takviye edilmiş harç bileşimleri, daha üstün teknik performansları sebebiyle tercih edilmektedir. Lif türleri olarak, doğal, suni ve yarı suni lif türleri de kullanılabilmektedir. Ancak durabilite ve teknik özellikleri dikkate alındığında doğal orijinli liflerin kullanım avantajları göze çarpmaktadır. Bu deneysel araştırmada, Aydın ilinde yer alan ve farklı tane boyutlarında elde edilebilen mika lifinin, farklı oranlarda kullanılmasıyla, TS EN 998-1 standardına göre oluşturulan numunelerle yeni nesil kompozit harç kombinasyonlarının mekanik özelliklere etkisi irdelenmiştir. Bu çalışmada, mika lifinin kompozit harç örneklerinin dayanım ve içsel gerilme değerlerine olan etkileri, mekanik karakteristiklerine etkisi ve kompozit harç üretiminde sağlayabileceği avantaj ve dezavantajlar teknik olarak verilmiştir. Mika ve agrega kendi içerisinde ve çimento ile ağırlıkça yer değiştirerek karışımlar hazırlanmıştır. Karışım içerisinde mika lifi, CEM I 52.5 R Portland çimentosu ve şebeke suyu kullanılmıştır. Numunelerde doğal ortam kürlemesi ile 14 ve 28 günlük basınç dayanım değerleri, birim hacim ağırlık değerleri, eğilme dayanım değerleri ve yarmada çekme dayanım değerleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgular bağlamında, mika katkılı harç kombinasyonlarının endüstriyel olarak inşaat sektöründe kullanılabirilik potansiyeli, kullanım alanları irdelenmeye çalışılmıştır. Doğal mika mineralinin yapı malzemeleri üretimlerinde ana hammadde ve/veya katkı malzemesi olarak uygulanabilirlik kriterleri ve ürünlere sağlayabildiği teknik avantajlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years the using of composite mortars on different purposes is becoming widespread. It's gaining importance to utilise the potential of lightweight construction materials produced with natura and porous materials on highrise constructions with the developing construction industry. Particularly, grout compositions reinforced with different fiber types are prefered due to their superior technical performance. Natural, artificial, semi-artificial fiber types can also be used as fiber types. However, considering the durability and technical characteristics, the advantages of using fibers of natural origin are remarkable. In this experimental study, the effect of new generation composite mortar combinations with the samples created according to TS EN 998-1 standard with the use of mika fiber, which can be obtained in different grain sizes, in different rations in Aydın province, was investigated. In this study, the effects of mika fiber on the strenght and internal stress values of composite mortar samples, their effect on mechanical characteristics and the advantages and disadvantages that they can provide in composite mortar production are given technically. Mixtures were prepared by changing the mica and aggregate by itself and by cement. In the mixture, mika fiber, CEM I 52.5 R Portland cement and mains water were used. 14 and 28 days of compressive strenght values, unit volume weight values, flexural strenght values and tensile strenght values were determined in the samples by natural environment curing. According to the research findings, the usability potential and usage areas of the mica added mortar combinations in the construction industry have been tried to be examined. Aplicability criteria of natural mica mineral as the main raw material and/or additive material and its technical advantages in building materials production were discussed.