Kaplamalı tekstil yüzeylerinin güç tutuşurluk özelliklerinin buğday kapçığı kullanılarak geliştirilmesi
Impregnation fire retardancy properties of coated polyester textile surfaces by using wheat husk
  1. Tez No: 620992
  2. Yazar: KADRİYE KUTLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lif ve Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yangın sebebiyle ölümler ve yaralanmalar, geçmişten günümüze kadar tüm dünyada sorun olmuştur. Hem ölüm ve yaralanmaları hem de maddi kayıpları azaltmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bunlar : Yangını başlamadan önlemek, başlayan yangının büyümesini engellemek ve kolay söndürülebilmesini sağlamak şeklinde özetlenebilir. Günlük yaşantıda evlerde kullanılan tekstil materyallerinin de içinde bulunduğu doğal ya da sentetik polimerik materyaller , yüksek oranda yanıcılığa sahip olabilmektedirler. Bu sebeple de çıkan yangınların büyümesinde ve söndürülmesinin güçleşmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Hem doğal hem de sentetik tekstil materyallerinin yangın üzerindeki etkileri , araştırmacıları bu materyalleri alev almaz ya da güç tutuşur hale getirmek üzere çalışmaya itmiştir. Bu amaçla tekstil endüstrisinde bir çok kimyasal madde kullanılmaktadır. Zaman içerisinde , bu amaçla kullanılan kimyasalların toksik ve çevreye zararlı özelliklerinin ortaya çıkması , araştırmacıları daha çevreci , insan sağlığına zarar vermeyecen ve yenilenebilir alev geciktirici ürünler geliştirmeye itmiştir. Bu çalışmada doğal bir malzeme olan ve buğday (Tricitum Aestivum) üretimi sırasında atık madde olarak ortaya çıkan buğday kapçığının , ilk defa bir tekstil yüzeyine aplikasyonu gerçekleştirilmiştir. Güç tutuşur polyester iplikle dokunmuş bir kumaşa farklı boyutlarda ve miktarlarda öğütülmüş buğday kapçığı içeren akrilat ve poliüretan bazlı ticari kaplama binderleri , bıçaklı kaplama metodu kullanılarak laboratuvarda uygulanmıştır. Elde edilen kaplamalı kumaşlar , ev tekstiline yönelik güç tutuşurluk standartları olan NFP 92 504, NFP 92 503 , IMO FTP Code Part 7 ve ISO 15025 test standartlarına uygun olarak test edilmiş ve sonuçlar kıyaslanmıştır. Sonuç olarak, M1 standardizasyonuna göre buğday kapçığı katkısının akrilat ve poliüretan kaplamalı kumaşa belirli seviyede güç tutuşurluk özelliği kazandırdığı ancak farklı yanma metotlarına göre güç tutuşurluk özelliğinin sağlanmadığı, ancak malzemenin yanma davranışını değiştirdiği ve alev ilerleme hızının düşerek alevin numune eni yönünde yayılmasının engellendiği tespit edilmiştir. Nanogümüş tel ve grafen katkısının kapçığın güç tutuşurluk özelliğini artırdığı görülmüştür. Buğday kapçığının güç tutuşurluk özelliği sağlamasına rağmen kendi kendine sönme ve yanmaya direnç özelliği kazandırmadığı görülmüştür.Tüm denemelerde kumaş tutuştuktan sonra yanmanın sürdüğü görülmüştür. Her ne kadar yanmaya engel olmasa da kumaşın yanma davranışını değiştirdiği; alevli damlama ile eriyerek yanmanın engellendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Deaths and injuries due to fire have been a problem all over the world from the past to the present. Various efforts are underway to reduce both deaths and injuries and material losses. These can be summarized as: preventing the fire from starting, preventing the growth of the starting fire and providing easy extinguishing. Natural or synthetic polymeric materials, including textile materials used in households in everyday life, can have a high flammability. Therefore, they play an important role in the growth and extinguishing of fires. The effects of both natural and synthetic textile materials on fire have led researchers to work to make them non-flammable or flame retardant. For this purpose, many chemicals are used in the textile industry. Over time, the emergence of toxic and environmentally harmful properties of the chemicals used for this purpose has led researchers to develop more environmentally friendly, non-hazardous and renewable flame retardant products. In this study, the first application of wheat husk, which is a natural material and emerged as waste material during the production of wheat (Tricitum Aestivum), was applied to a textile surface for the first time. Acrylate and polyurethane-based commercial coating binders containing milled wheat husk of varying sizes and quantities were applied to a flame-retardant polyester woven fabric in the laboratory using a knife coating method. The coated fabrics obtained were tested in accordance with NFP 92 504, NFP 92 503, IMO FTP Code Part 7 and ISO 15025 test standards for home textiles and the results were compared. As a result, it has been seen that wheat husk additive gives a certain level of flammability property to acrylate and polyurethane coated fabric according to M1 standardization test method . In case of the other some methods used in the measurement of the flame retardancy property, the flame retardancy property was not provided, but the combustion behavior of the material was changed and the flame propagation rate decreased and the flame spreading was prevented in the direction of the sample width. It has been seen that the addition of nanosilver wire and graphene increases the flame retardancy behavior. Although the wheat husk provides a strong flammability, it does not provide a self- extinguishing and fire-resistant property. In all experiments, it was observed that the combustion continued after the fabric ignited. Although it does not prevent combustion, it has been observed that it changes the burning behavior of the fabric in terms of prevents flaming dripping and melting.