65 yaş ve üzeri tip 2 diyabetli bireylerde sarkopeni sıklığının saptanması ve sarkopeni risk faktörlerinin tanımlanması
Determination of sarcopenia frequency and definition of sarcopenia risk factors in individuals with diabetes of 65 years and over
- Tez No: 621002
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada 65 yaş ve üzeri tip 2 diyabetik hastalarda sarkopeni sıklığı ve bunu etkileyen risk faktörlerinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma polikliniğine ayaktan başvuran65 yaş ve üzeri 40 erkek, 60 kadın olmak üzere 100 adet tip 2 diyabetik hasta alındı. Hastaların antropometrik ölçümleri yapıldı, kapsamlı geriatri değerlendirme testleri, biyoelektrik-empedans analiz yöntemi (BIA) ve el sıkma kuvvet ölçümü uygulandı. Sarkopeni tanısında yağsız kütle indeksi (FFMI) ve el sıkma kuvvet ölçümü kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalamaları 71, 81± 5,59 yıl idi.Sarkopeni prevelansı %22(kadınlarda %23,3'ü, erkeklerde %20) saptandı. Sarkopenik hastaların, kilo ortalaması (p: 0.043), VKİ ortalaması (p: 0,048), bel çevreleri ortalaması (p: 0,000), BKO ortalaması (p: 0,000), sağ MAC ortalaması (p: 0,002), sol MAC ortalaması (p: 0,001), sağ CC ortalaması (p: 0,000), sol CC ortalaması (p: 0,000) ve yürüme hızları ortalaması (p:0,03) istatistiksel olarak sarkopenik olmayanlara göre daha düşük bulundu. Sarkopenik hastalarda sarkopenik olmayanlara göre osteoporoz (p: 0.000) sıklığı daha fazla bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study was to determine the incidence of sarcopenia and risk factors affecting type 2 diabetic patients aged 65 years'and over. Method:In this cross-sectional study, 100 elderly patients (40 men and 60 women) admitted to the outpatient Akdeniz University Hospital clinic of the Endocrinology and Metabolism were enrolled. Comprehensive geriatrics assessment tests, anthropometric measurements, bioelectrical impedance analysis (BIA), handgrip strength and muscle ultrasound were performed. Fat-free mass index (FFMI) and handgrip strength tests were used for diagnosis of sarcopenia. Results:The mean age of the patients included in the study was 71.81 ± 5.59 years. The prevalence of sarcopenia was 22%(23.3% of women, 20% of men). Sarcopenic patients, compared to non-sarcopenic; weight average (p: 0.043), BMI average (p: 0.048), average waist circumference (p: 0,000), waist hip ratio mean (p: 0.000), the right MAC mean (p: 0.002), the left MAC mean (p: 0.001), right CC mean (p: 0,000), left CC mean (p: 0,000) and walking speed average (p: 0.03). The prevalence of osteoporosis (p: 0.000) was higher in sarcopenic patients than non-sarcopenic patients.