Cerrahi hemşirelerinin yaşadığı kas iskelet sistemi sorunları ve ağrılarının değerlendirilmesi
Evaluation of musculoskeletal system problems and pain experienced by surgical nurses
  1. Tez No: 621003
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma; cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin yaşadığı kas iskelet sistemi sorunları ve ağrılarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Karabük ilinde yer alan bir eğitim ve araştırma hastanesi ile devlet hastanesinin cerrahi kliniklerinde çalışan 169 hemşire çalışma kapsamına alındı. Çalışmanın verileri 'Kişisel Bilgi Formu' ve kas iskelet sistemine yönelik sorunları ve ağrılarını değerlendiren 'Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi-GNKİSA (Extended Version of the Nordic Musculosketeal Questionnaire- NMQ- E)' ile toplandı. Veriler Kolmogorov Smirnov testi, T testi, Ki-Kare ve Fisher's Exact testleri kullanılarak analiz edildi. Çalışmaya dahil edilen 169 hemşirenin yaş ortalaması 34,59±7,54 olup, hemşirelerin %16'sı cerrahi kliniklerde, %25'i ameliyathanede, %49'u yoğun bakımda, %10'u de acil ünitelerinde çalışmaktaydı. Hemşirelerin %88,8'inin kas iskelet sistemine yönelik genel sağlık sorunları vardı. Kas iskelet sistemi sağlık sorunlarının nedenleri %53,3'ünün fiziksel yük, %37,3'ünün çalışma yoğunluğu, %22'sinin ayakta kalma, %15,3'ünün dikkatsizlik/yanlış duruş ve hareketler ve %9,3'ünün stres olduğu bulundu. Hemşirelerin %60,4'ünün yaşadıkları ağrıyla baş etme yöntemi olduğu saptandı. Hemşirelerin %68,6'sı kas iskelet sistemi ağrılarını önleme veya gidermeye yönelik eğitim almak istediklerini belirtti. Hemşirelerin %68'inin sırt, %68'inin bel, %52,1'inin boyun, %46,7'sinin omuz, %41,4'ünün ayak/ayak bileği, %37,3'ünün diz, %29,6'sının el/el bileği, %28,4'ünün kalça/uyluk, %10,7'sinin dirsek bölgesinde ağrı yaşadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptively in order to evaluate the musculoskeletal problems and pain experienced by nurses working in surgical clinics. 169 nurses working in surgical clinics of a training and research hospital and state hospital in Karabük province were included in the study. The data of the study were determined by 'Personal Information Form' and 'Extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire- NMQ-E', which assesses the problems and pain of the musculoskeletal system. Data were analyzed using Kolmogorov Smirnov test, T test, Chi-Square and Fisher's Exact tests. The mean age of 169 nurses included in the study was 34.59 ± 7.54. 16% of nurses work in surgery clinics, 25% in operating room, 49% in intensive care unit and 10% in emergency unit. 88.8% of the nurses had health problems related to musculoskeletal system. The main causes of musculoskeletal health problems are as follows; 53.3% physical load, 37.3% working intensity, 22% standing, 15.3% careless / wrong posture and movements and 9.3% stress. It was determined that 60.4% of the nurses had methods for coping with pain. 68.6% of the nurses stated that they wanted to have training to prevent or relieve musculoskeletal pain. Nurses were found to have pain in the following areas: 68% back, 68% waist, 52.1% neck, 46.7% shoulder, 41.4% foot / ankle, 37.3% knee, 29.6% hand / wrist, 28.4% hip / thigh, 10.7% elbow.