Çocuklarda arayüz çürüklerinin teşhisinde kullanılan farklı yöntemlerin in vivo ve in vitro değerlendirilmesi
In vivo and in vitro evaluation of different detection methods for proximal caries lesion in children
- Tez No: 621009
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, çocuklarda süt azı ve sürekli birinci büyük azı dişlerinde arayüz çürüklerinin erken teşhisinde farklı ileri teşhis yöntemlerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızın in vivo bölümünde; 68 çocukta 231 süt azı ve 115 sürekli birinci büyük azı dişlerinde toplam 346 arayüz, ICDAS-II'ye göre çürüklü ve çürüksüz olmak üzere lazer floresans (LF) ve yakın kızılötesi transillüminasyon (Near-infrared transillumination, NILT) yöntemleri ile x3 büyütme kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmamızın in vitro bölümde ise çekilmiş 73 sürekli küçük azı dişlerinin arayüzleri ICDAS-II'ye göre değerlendirildikten sonra radyografi, optik koherans tomografisi (OCT), LF ve NILT yöntemleri ile incelenmiştir. Ölçümler tamamlandıktan sonra dişlerin histolojik kesitleri alınarak ışık mikroskobu altında değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde MedCalc (Free Trial) programıyla duyarlılık, özgüllük, doğruluk ve ROC eğrisi altındaki alan hesaplanmış, SPSS 15 programıyla kappa değerleri ve sınıf içi korelasyon katsayısı bulunmuş, McNemar analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the different alternative detection methods in early diagnosis of proximal caries lesion in primary and permanent first molars. Materials and Methods: In vivo part of research; A total of 346 proximal surfaces in 231 primary and 115 first permanent molars in 68 children were evaluated using x3 magnification by caries and caries free with laser fluorescence(LF) and near-infrared transillumination(NILT) according to ICDAS-II. The proximal surfaces of 73 extracted permanent molars were examined by visual examination, radiography, optical coherence tomography(OCT), LF and NILT methods. After the measurements, histological sections were taken and evaluated under light microscope. In the statistical analysis, sensitivity, specificity, accuracy and area under the ROC curve were calculated with MedCalc(Free Trial) program, kappa values and intraclass correlation coefficient were found with SPSS 15 program and McNemar analysis was performed.