2547 sayılı Kanunun 33. maddesine göre araştırma görevlilerinin lisans üstü öğrenim görmek üzere yurt dışına görevlendirilmesi
In Accordance with the article of 2547/33, sending abroad of research assistants for the post-graduate studies
- Tez No: 62125
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET YILMAZ TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Türkiye'de yükseköğretimde 1992 yılında hızlı bir okullaşma sürecine girilmiştir. Yeni üniversitelerin açılmasıyla öğretim üyesine olan ihtiyaç had safhaya ulaşmıştır. Bu problemin çözümü için çok sayıda araştırma görevlisi lisans üstü öğrenim görmek üzere yurt dışına görevlendirilmiştir. Bu tez çalışmasıyla 2547 sayılı Kanun'un 33. maddesine göre yurt dışına yapılan görevlendirmeler sonucunda yükseköğretim kurumlarının karşılaşacakları hukuki problemlerin çözümüne katkıda bulunmaktır. Bu çalışmada lisans üstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilen araştırma görevlilerinin: seçimi, atanması, yüklenme senedi alınması, yurt dışına gönderilmesi, yurt dışında ve içinde yapılan ödemeler, geri çağırılmaları, mecburi hizmetlerini ifa etmeleri ve yurt dışından geri dönmemeleri veya döndükleri halde mecburi hizmetlerini ifa etmemeleri halinde ödemelerin tazmini incelenmeye çalışılmıştır. Bu şekilde yurt dışına gönderilen araştırma görevlilerine yapılan ödemeler, 1416 sayılı Kanun'a göre yurt dışına gönderilen öğrencilere yapılan ödemelerle karşılaştırmalı incelenmiş; yurt dışına araştırma görevlisi göndermek yerine, lisans üstü öğrenim görmek üzere öğrenci gönderilmesinin bürokratik açıdan daha uygun ve ekonomik olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, in the field of higher education many faculties and universities have been founded since 1992. Because of the increasing of new universities in number, the need for acedemic lecturership has simultaneously been increased. In order to solve these problem, the Turkish goverment has sent many research assistants to abroad to do post graduate studies. The aim in theis study is to examine and supply a possible solution to the problems of the missioned academic personnels who have gone to abroad according to the article of 2547/33. The problematics that are taken under investigation in this thesis are; the election, appointment and incuring a certifigate of debt from the research assistants, the payments to them in home and abroad, their obligatory duties and calling back, and their payments of debts in case of not returning to their duties. The appointments of research assistance in accordance with the article 2547/33 and 1416 are compared and contrayted in terms of payments. In conclusion, it is seen that sending people as post graduate student to abroad is more suitable in terms of economy and bureaucracy than as a research assistant. 11