Afyon Kocatepe Üniversitesi akademikpersonelinin mesleki tükenmişlik, iş doyumu veişle bütünleşme düzeyinin farklı değişkenleregöre incelenmesi
Investigating occupational burnout, job satisfaction,work engagement levels of the academic staff inAfyon Kocatepe University according to differentvariables
- Tez No: 621309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ŞENSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tükenmişlik doğrudan insana hizmet eden, hizmetin kalitesinde insan etmeninin önemli rol oynadığı alanlarda sık görülmektedir. Üniversitelerde çalışan akademik personelin tükenmişlik yaşaması, sadece kendi kişisel sağlığını etkilemez aynı zamanda öğrenci eğitimi ve hastaya sunulan hizmet üzerinde de olumsuz etkiler yaratır. Ayrıca tükenmişlik düzeyi ne kadar artarsa iş doyumu ve işle bütünleşme oranı da o derece azalmaktadır. Yöneticilerin sağlık çalışanlarının karşı karşıya kaldığı bu durumu farkedip durum değerlendirmesi yapması, çözüm önerileri getirmesi açısından bu çalışmalara gereksinim vardır. Bu araştırmanın amacı, akademik personelin tükenmişlik düzeylerini incelemek, belirli sosyodemoğrafik değişkenlerin tükenmişlik üzerine etkilerini ve tükenmişlik, işle bütünleşme ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırmamız tanımlayıcı yöntemle yapılmış bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, 2014-2015 akademik yılı itibariyle Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesi'nde görev yapan 298 akademisyen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Kopenhag Tükenmişlik Envanteri, Utrecht İşle Bütünleşme Ölçeği ve Minesota İş Doyumu Ölçeği' nin yer aldığı anket formu kullanıldı. Katılımcılara anket formu elden dağıtıldı ve aynı gün içinde toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 18.0 kullanıldı. Araştırmaya katılan akademik personelin kişisel-işle ilgili tükenmişlik ortalaması 48, müşteriyle ilgili tükenmişlik ortalaması 44, genel iş doyumu 3.4, bütünleşme-zindelik 3.2 ve adanma-zindelik 3.1 olarak bulundu. Kadın,bekâr, genç, çocuk sahibi olmayan, işte çalışma süresi çok olanların ve araştırma görevlilerinin tükenmişliğinin daha yüksek, iş doyumlarının ve işle bütünleşmelerinin ise daha düşük olduğu saptandı. Ayrıca Tıp Fakültesi akademisyenlerinin daha çok tükendiği ve daha az işle bütünleşmesi olduğu; idari görevi olan akademisyenlerin tükenmişliğinin azaldığı, işle bütünleşmelerinin arttığı; kadro sorunu olanların hasta/öğrenciyle ilgili daha çok tükendiği ve işle bütünleşme-zindeliklerinin daha az olduğu saptandı. Katılımcıların, işle bütünleşme ve genel iş doyumu puanları arttıkça tükenmişlik düzeylerinin azaldığı belirlendi. 76 Bu araştırmanın sonucunda akademik personelin tükenmişlik düzeyinin cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, çalıştığı alan, akademik ünvanı, işte çalışma süresi, haftalık spor yapma sıklığı, haftalık ders yükü, idari görevi, kadro sorunu değişkenleri bakımından farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Burnout is frequently seen in the fields of services that is directly serving to the people and the human factor plays an important role at the quality of the service. Experiencing burnout of the academic staff working in universities not only affects academician's personal health, but also negatively affects student's education and services provided to the patients. Also the more the level of burnout increases, job satisfaction and the work engagement rates decreases. These studies are required for the the managers to recognize and assess the situation faced by health workers and to recommend possible solutions. The aim of this study is, to investigate the burnout levels of the academic staff, and to assess the effects of the specific socio-demographic variables at burnout and to investigate the correlations between burnout, work engagement and job satisfaction. This study was performed with a descriptive method. The sample was the 298 academicians working in the Afyon Kocatepe University Faculty of Medicine, and Faculty of Veterinary Medicine during the 2014-2015 academic year. The questionnaire forms including the personal information form, Copenhagen Burnout Inventory, Utrecht Work Engagement Scale and the Minnesota Job Satisfaction. Questionnaire were used for delivering the data. The survey forms were given to participants by hand and were collected during the same day. The data analysis was carried out with the SPSS 18.0 program. It was found that the mean scores of the academic staff in our study was 48 personal-work related burnout, 44 client related burnout, 3.4 job satisfaction and 3.2 absorption-vigor, 3.1 dedication-vigor of the work engagement. Burnout was higher, job satisfaction and work engagement were lower in the sample who were research assistants, women, single, young, those who don't have children and study too much time in the work. Also medical faculty academicians had more burnout and less work engagement. Burnout was lower, job satisfaction and work 78 engagement were higer in the administrator academicians. Academicians with cadre issue were seen to have more patient/student related burnout and less absorption-vigor at work. As participants' work engagement and job satisfaction scores increased, the burnout levels was decreased. It was determined as the result of this study that the academic staff's level of burnout differs by the variables of gender, age, marital status, number of children, the field of work, academic title, studying time at work, weekly the frequency of sporting, weekly teaching load, administrative tasks and the cadre issues.