Annelerin emzirme ve anne sütünü artırıcı geleneksel uygulamalar hakkındaki bilgi, tutum ve davranışları
The knowledge, atti̇tude and behavi̇or of the mothersabout breastfeedi̇ng and the tradi̇ti̇onal methodswhi̇ch i̇ncreases amount of the breast mi̇lk
  1. Tez No: 621310
  2. Yazar: MAHMUT BÜYÜKAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ŞENSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Anne sütü bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en önemli besindir. Anneler anne sütünü artırmak için bölgesel ve kültürel özelliklere göre çeşitli geleneksel yöntemlere başvurmaktadır. Araştırma bebeği olan annelerin emzirme ve anne sütünü artırıcı geleneksel uygulamalar hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Afyon Devlet hastanesi pediatri polikliniğine başvuran anneler ile pediatride yatarak tedavi gören bebeklerin anneleri araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü 227 kişi olarak hesaplandı. Annelerin emzirme ve süt arttırıcı uygulamalara ilişkin inanç, bilgi, tutum ve davranışlarının incelendiği 80 sorudan oluşan anket formu yüz yüze uygulandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U ve ki-kare testi uygulandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 18,0 kullanıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 25,7 ± 5,0'di. Gebelikte emzirme ve anne sütü eğitimi alanların oranı %34,8; doğumdan sonra ise %63,9'du. Sütünü artırmak için geleneksel yöntem bilenlerin oranı %92,5 ve bitkisel çay kullananların oranı %45,8'di.
Özet (Çeviri)
Breast milk is the most important nutrient for healthy growth and development of the infant. Mothers are applying to various traditional methods according to the regional and cultural characteristics to increase the breast milk. This study was made as descriptive and cross-sectional study to research the knowledge, attitude and behavior of the mothers who had babies about the traditional methods increasing the breast milk. The population of the current research includes the mothers admitted to Afyon State Hospital outpatient department of pediatrics and the mothers who had babies inpatients in pediatrics. The sample size was calculated as 227 people. A questionnaire consisting of 45 questions was administered face to face investigating the mothers' beliefs, knowledge, attitudes and behaviors about breastfeeding and milk increasing practices. To analyze the data the descriptive statistics, Mann-Whitney U and chi-square test were performed. SPSS 18.0 was used for the statistical analysis of the data. The average age of participants was 25,7 ± 5,0. The rate of the mothers who had education about breastfeeding and breast milk was 34,8% during pregnancy and 63,9% after the birth. The ratio of those who know the traditional methods to increase their milk was 92,5%, and using the herbal tea was 45,8%.