Sirotik asitli hastalarda sağ kalımı etkileyen faktörler
Factors affecting survival in patients with cirrhotic ascites
- Tez No: 621333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANSUR COŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Sirotik asit tespit edilen hastaların klinik ve demografik özelliklerini belirlemek ve buna bağlı sağ kalıma etki eden faktörleri tespit etmek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Gereç ve yöntem: 2010-2016 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji servisinde yeni tanı konulan 93 sirotik asitli hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, tanı anındaki laboratuvar değerleri retrospektif olarak belirlendi ve sağ kalım ile olan ilişkileri değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 54' ü erkek ve 39'u kadındı. Hastaların genel sağ kalım ortancası 4 aydı ve cinsiyete göre istatiksel açıdan anlamlı fark tespit edilmedi. Tek değişkenli analiz sonucunda yaş, kan üre azotu, serum kreatinin değeri, serum polimorfonükleer lökositlerin (PNL) lenfositlere oranı, asit lökosit sayısı ve hepatit B virüs (HBV) enfeksiyonunun varlığı ile sağ kalım arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi. Çok değişkenli cox regresyon analizi yapıldığında da serum kreatinin değeri ve HBV enfeksiyonunun varlığı sağ kalıma etkili bağımsız faktörler olarak tespit edildi. Sonuç: Siroz ciddi bir sağlık sorunu olarak önemini hala korumaktadır. Siroz evresi, komorbiditeler ve dekompanzasyon bulguları (asit, varis, ensefalopati, sarılık vb.) prognoz için oldukça önemlidir. Asit gelişen hastalarda yıllık mortalite oranında artış söz konusudur. Bu konuda daha ayrıntılı parametreleri bulma amacıyla yaptığımız çalışmanın sonucunda asit gelişen hastalarda etiyolojide HBV enfeksiyonunun olması ve serum kreatinin değerinin yüksek olması sağ kalımı etkileyen bağımsız faktörler olarak tespit edildi. Çalışmamızın tek merkezli ve retrospektif olarak yapıldığı dikkate alındığında, sirotik asitli hastalarda sağ kalıma etkili faktörlerin belirlenmesinde yol gösterici olabileceği ve elde edilen sonuçların çok merkezli ve prospektif çalışmalarla desteklenmesinin uygun olacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to determine the clinical and demographic characteristics of patients with cirrhotic acid and to determine the factors affecting survival. Material and Methods: Ninety-three patients with cirrhotic acid who were newly diagnosed in the Gastroenterology Department of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between 2010 and 2016 were included in the study. The demographic characteristics, laboratory values at the time of diagnosis were determined retrospectively and their relationship with survival was evaluated. Results: Fifty-four patients were male and 39 were female. The median overall survival was 4 months and no statistically significant difference was found according to gender.As a result of univariate analysis, age, blood urea nitrogen, serum creatine value, ratio of serum polymorphonuclear leukocytes to lymphocytes, acid leukocyte count and presence of HBV infection were found a statistically significant relationship between survival.When multivariate Cox regression analysis was performed, serum creatine value and presence of HBV infection were found to be independent factors affecting survival. Conclusion: Cirrhosis remains a serious health problem. Cirrhosis stage, comorbidities and decompensation findings (ascites, varicose veins, encephalopathy, jaundice, etc.) are very important for prognosis. There is an increase in the annual mortality rate in patients who develop ascites. As a result of our study to find more detailed parameters on this subject, the presence of HBV infection in the etiology of cirrhosis and high serum creatine value were found to be independent factors affecting survival in the patients with ascites. Considering that our study was performed in a single-center and retrospective manner, it was concluded that it may help determine the factors affecting survival in cirrhotic patients and it would be appropriate to support the results obtained with multicenter and prospective studies.