Sarkoidoz hastalarında uykuda solunum bozukluklarının klinik ve polisomnografik değerlendirilmesi
Clinical and polysomnographic evaluation of sleep breathing disorders in patients with sarcoidosis
  1. Tez No: 621334
  2. Yazar: ÖZLEM ATAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NİHAT ANNAKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmada sarkoidoz hastalarında obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) sıklığının ve buna etkili olan klinik faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde tanı almış ardışık 60 sarkoidoz hastasına uykuda OSAS riskini değerlendirilmek için Epworth Uykululuk Ölçeği, Stanford Uykululuk Ölçeği, Pitsburg Uyku Kalitesi Ölçeği, Berlin Anketi, STOP ve STOPBANG anketleri uygulandı ve polisomnografi (PSG) testi yapıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 50±11 olan 45 (%75) kadın, 15 (%25) erkek toplam 60 sarkoidoz hastası çalışmaya dahil oldu. Olguların 54'üne polisomnografi yapıldı. Polisomnografi yapılan olguların %70,4'üne (38/54) OSAS tanısı kondu. OSAS tespit edilen sarkoidoz olgularında ortalama yaş daha yüksek bulundu (47±13'e karşı 54±11, p=0,041). OSAS'lı sarkoidoz olguları daha şişmandı (VKİ 29,0±4,6 ya karşı 31,9±4,4 p=0,034).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to evaluate the frequency of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) in sarcoidosis patients and the clinical factors that effect it. Patients and methods: Epworth Sleepiness Scale, Stanford Sleepiness Scale, Pittsburgh Sleep Quality Scale, Berlin questionnaire, STOP and STOPBANG questionnaires were performed on 60 consecutive sarcoidosis patients in our clinic and polysomnography (PSG) test was performed to evaluate the risk of sleep OSAS. Results: A total of 60 sarcoidosis patients, 45 (75%) women and 15 (25%) men with an average age of 50±11, were included in the study. 54 of the cases were polysomnographed. In 70.4% (38/54) of polysomnographed cases, OSAS were diagnosed. The mean age was higher in sarcoidosis patients with OSAS (47±13 vs. 54±11, p=0.041). Sarcoidosis patients with OSAS were fatter (BMI 29.0±4.6 vs. 31.9±4.4 p=0.034).