2010 Yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine konvülziyon şikayeti ile başvuran hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the patients with convulsion complaint admitted to Şişli Etfal Education and Research Hospital Pediatric Emergency Department in 2010 retrospectively
- Tez No: 621357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KAFADAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma ile Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Birimi'nde 01 Ocak 2010 – 31 Aralık 2010 tarihleri arasında konvülziyon tanısı alan hastaların epidemiyolojik özelliklerininin tesbit edilerek, klinik ve laboratuvar verilerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda, Çocuk Acil Polikliniğimize konvülziyon nedeni ile başvuru oranlarını literatürdeki oranlarla uyumlu olarak saptadık. Febril ve afebril konvülziyonlarda status epileptikus geçirme oranlarını ise literatüre göre düşük oranlarda saptadık. Bu oranların düşüklüğünde gerek travma nedeni ile konvülziyonu olan çocukların çocuk acil birimimizden önce cerrahi branşlara başvurmasının gerekse kliniğimizde her hekimin konvulziyonlu hastalara yaklaşım konusunda önemli bir deneyim birikimine sahip olmasının rol oynayabileceğini düşünmekteyiz. . Kliniğimize başvuran hastaların konvülziyon süreleri değerlendirildiğinde konvülziyonların büyük kısmının ilk beş dakika içinde sonlanması status tanımında eski kabul edilen otuz dakikalık süre yerine yeni kabul edilen beş dakikalık sürenin klinik yaklaşım ve tedavi planlanması açısından daha doğru olduğunu düşündürmektedir. Febril konvülziyon geçirme nedeni ile başvuran hastalarda menenjit saptanma oranı literatür verilerine göre çalışmamızda düşük saptanmıştır. Bu farklılık büyük olasılıkla sosyoekonomik koşullar ile ilişkilidir. Ülkemizde başarı ile uygulanan aşı politikalarının çalışmamızda saptanan düşük menenjit oranları ile ilişkili olduğu kanaatindeyiz Çalışmamızda özellikle febril ve afebril konvülziyon değerlendirmesinde tam kan sayımı tetkiklerinden ziyade kan CRP değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermesi, özellikle küçük yaş grubu çocuklarda zaman zaman sorun olabilen afebril febril konvulsiyon ayırıcı tanısında önemli olabileceğini düşünmekteyiz. Konvülziyonla başvuran çocuklarda başta hipokalsemi ve hiponatremi olmak üzere değişik komplikasyonlar oldukça sık görülebildiğinden; özellikle acil birimlerde çalışan hekimler açısından, oluşabilecek bu durumların tanınması ve önlenmesi hususunda önemli bir uyarı olacağını düşünmekteyiz Gerek konvülziyonlara daha etkin müdahelenin planlanması ve komplikasyonların önlenebilmesi, gerekse febril afebril konvülziyon ayırıcı tanısında ileriye yönelik çıkarımların yapılabilmesi için daha geniş kapsamlı prospektif çalışmaların aralıklı ve rutin olarak yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The patients who has convulsion diagnosis in Turkey Rep. Ministry of Health, Şişli Etfal Hospital between 01.Jan.2010 – 31.Dec.2010 is targeted that to identify patients' epidemiological specialties and to evuluate clinical and laboratuary datas. The patients who apply for convulsion complaint is as significant as literaturely average in our research. However the ratio of febrile and nonfebrile convulsions who have status epilepticus are less than literature average. The reason behind this, patients who has convulsion either apply emergency service for possible injury or every MD in our clinic has great knowledge about convulsion. The convulsion duration was accepted as thirty minutes. However most of them lasts in five minutes. Therefore it is thought that is more suitable to accept convulsion duration as five minutes instead of thirty minutes in the aspect of cure and cure planning. A patients who had febrile convulsion and probability of menengitis is established statistically less significant in our paper. This difference is most probably related to socio economical conditions. We think that the lower ratios are highly correlated with succesful vaccine policies. Blood CRP are statistically more significant than full blood analysis datas especially in febrile and nonfebrile convulsion evaluation. It is more important to differiantiate nonfebrile and febrile convulsions especially in small age children that can sometimes be a problem. It is common to see some complexity such as hypocalsemia and hyponatremia in patients who has convulsion diagnosis. The paper will be so helpful for medical doctors who works in emergency services in order to recognise and prevent such situations. Either to increase efficiency in diagnosis and to prevent complexity in convulsions or to seperate febrile and nonfebrile diagnosis, more prospective and enhanced academic papers should be undertaken.